Każdy chciałby mieć pięknie urządzony dom, taki w którym nie tylko czułby się dobrze, ale ten dom również wyglądający dobrze. Niestety coraz więcej polskich domów posiada wiele wnętrzarskich błędów, a tym samym podobny styl wnętrza. Styl często zachowany w odcieniach nudnego beżu z ewentualnym dodatkiem brązu czy przekopiowany z katalogów wnętrzarskich. Polacy w urządzaniu swoich domów popełniają dużo typowych błędów.

Styl i kolor jako ważne elementy

Osoby, które urządzają swoje wnętrze często nawet nie zdają sobie sprawy jak wiele podstawowych błędów popełniają przy aranżacji swoich wnętrz. Najbardziej rażące błędami przy wystroju wnętrz są:

  1. Przede wszystkim brak konsekwencji zarówno tej stylistycznej jak i materiałowej. Należy przede wszystkim trzymać się jednego stylu. Jeśli w pomieszczeniach dominują klimaty indriustalne to kuchnia nie może być w stylu angielskim. Ta sama zasada tyczy się materiałów, aby nie mieszać wszystkiego razem.
  2. Dobre ustawienie mebli w pomieszczeniach to podstawa. Największym aranżacyjnym grzechem zwłaszcza w dużych pomieszczeniach jest ustawianie szafki na RTV na jednej ścianie a sofy czy kanapy na przeciwnej ścianie. Pomiędzy tym jest niewielki stolik czyli polski klasyk w urządzaniu wnętrz.
  3. Polacy kochają beż tudzież ecru oraz odcienie kości słoniowe, ci bardziej awangardowi stawiają na popiel oraz brąz. Wnętrza urządzone tylko w tej kolorystyce bez innych kolorowych dodatków są po prostu nudne. Jednak często można spotkać wnętrza domów czy mieszkań, które są urządzone kontrastowo czyli z jednej strony nudne beże a z drugiej mocne dominujące kolory. Tak jakby nie istniały żadne kolory pomiędzy. Najlepiej jest postawić na neutralne kolory ścian oraz dobrać do tego kolorowe dodatki. Tak,aby wszystkie pomieszczenia tworzyły spójną całość.

Ślepe podążanie za modą

Złe nawyki dekoratorskie są często jednym z większych problemów przy urządzaniu wnętrz. Polacy w większości nie posiadają zdolności inspiracji, przekopiowują całe wnętrza z katalogów czy wystaw. Nie patrząc na to czy to co jest w katalogu pasuje do reszty mieszkania. Największe błędy przy ślepym podążaniu za modą:

  1. W katalogach wnętrz wszytko zawsze idealnie wygląda jednak często ma się nijak do rzeczywistości czyli do potrzeb konkretnego wnętrza. Bezmyślne kopiowanie może być wręcz fatalne w skutkach dla wnętrza.
  2. Polacy uwielbiają ulegać tymczasowej modzie. Dobrym przykładem jest sosnowa boazeria, która zagościła na długie lata w setkach tysięcy domów. Moda minęła a boazeria została.
    3.Kolejnym niezbyt dobrym pomysłem są tzw. pałacowe wnętrza w których najczęściej "na bogato" został urządzony salon i jadalnia. Tak aby pokazać iż się ma pieniądze.

Osoby, które urządzają swoje wnętrza powinny inspirować się różnymi projektami wnętrz, lecz ich nie kopiować. Powinny także postawić na neutralne kolory ścian z dodatkami, które będą wyrażały charakter właścicieli.