Praktycznie każda kobieta na świecie stara się dbać o siebie dostępnymi oraz znanymi sposobami. Współczesny świat dużo uwagi poświęca nienagannemu wyglądowi. Jak wiadomo, codzienna pielęgnacja, dobrze dobrany strój, odpowiedni makijaż sprawiają, że czujemy się zadbane oraz atrakcyjne. Jednym z najważniejszych elementów, który nierzadko jest wizytówką zarówno zdrowia jak i odpowiednio dobranej pielęgnacji jest nasza skóra. Jak zatem o nią dbać?

Dopasowanie zabiegów do typu cery

Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest typ cery jaki posiadamy. Współczesna kosmetologia wyróżnia kilka podstawowych typów cery:

 • Tłusta (charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum na całej jej powierzchni, po ekspozycji na słońce oraz umyciu błyszczenie nie ustaje, często pojawiają się wypryski),
 • Mieszana (rozpoznać ją można po tzw. strefie T w której dominują elementy cery tłustej, na pozostałych miejscach - policzkach oraz skroniach dominuje cera sucha),
 • Sucha (wypryski pojawiają się bardzo rzadko, z reguły jest "ściągnięta" co jest skutkiem niewielkiej ilości sebum którego produkuje),
 • Naczyniowa (często pojawia się na niej rumień oraz pajączki),
 • Normalna (posiadaczki tego typu cery są prawdziwymi szczęściarami - skóra wydziela odpowiednią ilość sebum, pory nie zatykają się, po umyciu nie ma uczucia nienaturalnego "ściągnięcia" skóry).

Odpowiednia pielęgnacja

Pielęgnację skóry twarzy warto zacząć od wewnątrz poprzez odpowiednią dietę, ruch oraz sen. Kolejną rzeczą jaką należy zrobić to odpowiednio dobrana pielęgnacja w zależności od potrzeb jakie ma nasza skóra.

Posiadaczki cery tłustej pielęgnację powinny zacząć od starannego jej oczyszczania oraz złuszczania aby pozbyć się pierwszych zewnętrznych warstw naskórka. Tonizowanie jest elementem obowiązkowym, jednak warto unikać preparatów opartych na alkoholach. Taką skórę także warto nawilżać kremami które nie będą zatykały ujścia gruczołów łojowych.

Osoby ze skórą suchą oraz wrażliwą powinny zdecydować się na oczyszczanie peelingami enzymatycznymi oraz stosowanie kremów które poza jej nawilżeniem spowodują zatrzymanie wilgoci jak najdłużej.

Posiadaczki cery mieszanej potrzebują dwóch typów produktów - odpowiednich dla skóry tłustej (do stosowania na strefę T) oraz na pozostałą część twarzy - kosmetyki pielęgnujące i nawilżające.

Cera naczyniowa wymaga stosowania preparatów nie podrażniających jej, z jak najmniejszą ilością parabenów oraz składników uczulających. Warto pamiętać że osoby z cerą normalną także powinny pamiętać o codziennej pielęgnacji - oczyszczaniu i nawilżaniu,

Czego warto unikać

Istnieją podstawowe zasady odpowiednie dla każdego typu cery mówiące o tym czego należy się wystrzegać, żeby cieszyć się młodym i świeżym wyglądem przez długie lata i zalicza się do nich:

 • unikanie zbyt długiej ekspozycji na słońce,
 • stosowanie kremów z filtrami nie tylko w lato,
 • dokładne zmywanie makijażu - zwłaszcza przed nocnym odpoczynkiem,
 • picie przynajmniej 3 litów wody dziennie,
 • unikanie dużej ilości cukru w diecie,
 • zrezygnowanie z używek.