Poznany już w epoce starożytności, szeroko stosowany a także o wyjątkowych właściwościach leczniczych. Mowa tutaj może być tylko o miodzie gryczanym, który obecnie jest jednym z najchętniej kupowanych miodów. Idealny jako dodatek do deserów i napojów ale sprawdzi się także w kosmetyce jako depilacja czy też maseczka. Wiele zastosowań tego miodu wyróżnia go na tle innych.

Zdrowotny miód gryczany

miód gryczany

Właściwości zdrowotne i lecznicze miodu gryczanego są największą motywacją, aby go stosować. Jest substancją, która posiada w swoim składzie rutynę, która powoduje wzmocnienie  i oczyszczenie naczyń krwionośnych. Z tego powodu zaleca się go osobom starszym, chorującym na miażdżyce. Miód odżywia mięsień sercowy dzięki zawartym cukrom prostym, które się bardzo szybko wchłaniają. Rutyna powoduje zapobieganie rozkładowi witaminy C, poprawiając jednocześnie jej wchłanialność. Jest pomocniczy przy gojeniu się ran zewnętrznych i wewnętrznych. W swoim składzie zawiera dobrze przyswajalne żelazo i magnez wspomagające pracę serca i układ nerwowy.  Z tego też względu często polecany przy niedokrwistości z powodu braku żelaza, zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci. Regularnie spożywany miód gryczany jest czynnikiem wpływającym na wzrost poziomu hemoglobiny, poprawiającym wzrok, słuch oraz pamięć a także przyśpieszającym odnowę i regenerację po operacjach i zabiegach chirurgicznych.

Zastosowanie miodu gryczanego

Wysoka kaloryczność miodu gryczanego jest mało istotna, gdyż są to cukry proste, które w 80% się spalają. Wpływa to na odciążenie wątroby w pracy oraz na wspomaganie walki z nadwagą przez lepszą zdrowotność od cukru białego. Świetnie nadaje się do doprawiania herbaty, kawy, napojów, soków czy też deserów. Można go stosować jako zamiennik cukru do pieczenia ciast. Zawartość rutyny sprawdzi się także w kosmetyce. Poprawiona przez to wchłanialność witaminy C, powoduje, że miód gryczany daje lepsze efekty odżywcze na skórze, a dzięki właściwościom antybakteryjnym doskonale nawilży i oczyści. Nadaje się także do stosowania jako maska na włosy (dodatek lub bezpośrednio). Podnosi wartości odżywcze w strukturze włosa i bardzo mocno nawilża, przez co polecany jest włosom zniszczonym, łamliwym i suchym. Dodatkowym plusem stosowania na włosy i skórę głowy jest możliwość pozbycia się łupieżu, dzięki oczyszczeniu z martwych komórek oraz bakterii i nawilżeniu. W połączeniu z cukrem miód gryczany stworzy mocno oczyszczający peeling, po którym skóra nie będzie podrażniona a nawilżona, rozjaśniona oraz przede wszystkim ładniejsza i  zdrowsza.