Elektrostymulacja cieszy się coraz większą popularnością. Stosowana jest m.in. w rehabilitacji. Pomaga przede wszystkim przywrócić utracone funkcje mięśni. Co ważne, po elektrostymulację coraz częściej sięgają także osoby zupełnie zdrowe. Zwłaszcza te, dla których aktywność fizyczna i sport są bardzo ważne. Wszystko dlatego, że mięśnie pod wypływem elektrostymulacji produkują tkankę mięśniową. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy marzą o sportowej sylwetce.

Budowa elektrostymulatora

Elektrostymulacja mięśni nie była by możliwa bez specjalnego urządzenia określanego jako elektrostymulator. Jest to urządzenie składające się z kilku elementów. Mowa tu o urządzeniu sterującym oraz przewodów elektrod i prądu, które naklejane są na skórę. Działanie urządzenia polega na tym, iż impuls elektryczny dociera do elektrod, a następnie do stymulowanego miejsce na ciele. Co ważne, samo sterowanie elektrostymulatorem nie jest skomplikowane. Za pomocą odpowiednich przycisków wybrać można konkretny rodzaj masażu. Nowoczesne elektrostymulatory wyposażone są także w specjalny ekran, na którym prezentowane są informacje dotyczące oddziaływania elektrostymulacji.

Działanie elektrostymulacji

Podczas elektrostymulacji prąd przewodzony jest przez nerwy. To wywołuje skurcz mięśni. Innymi słowy, elektrostymulacja wymusza dodatkową pracę mięśni. Jak można się domyśleć, elektrostymulacja mięśni wiąże się z wieloma korzyściami. Mowa tu zwłaszcza o korzyściach zdrowotnych. Przede wszystkim pozwala łagodzić ból stawów, kręgosłupa oraz karku. Dodatkowo skutecznie przyspiesza regenerację mięśni w trakcie rehabilitacji, np. po kontuzji. Ale elektrostymulacja mięśni to także zalety estetyczne. Ujędrnia ciało, wygładza zmarszczki, redukuje cellulit oraz tkankę tłuszczową.

Rodzaje elektrostymulatorów

Na czym polega elektrostymulacja mięśni?Na rynku dostępne są różne elektrostymulatory. Głównie chodzi o elektrostymulatory TENS oraz EMS. Urządzenia TENS stosowane są do przezskórnej stymulacji nerwów. Innymi słowy, blokuje impuls nerwowy, który informuje mózg o bólu. Dlatego często stosowany jest przy terapiach związanych z bardzo uporczywymi bólami. Elektrostymulator TENS potrafi na długi czas łagodzić odczuwanie bólu. Dodatkowo znakomicie relaksuje ciało. W przypadku elektrostymulatora EMS stymulacji poddawane są zarówno nerwy, jak i mięśnie. To urządzenie przeznaczone jest zwłaszcza dla tych osób, które pragną zwiększyć tkankę mięśniową oraz zmniejszyć tkankę tłuszczową. Na rynku dostępne są także urządzenia łączące funkcję TENS oraz EMS.