Lato jest szczególnie ciepłym sezonem zachęcający do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jest to okres, w którym najchętniej spędzamy czas z rodziną w parku,nad rzeką czy jeziorem często zabierając ze sobą żywność. Co pomoże nam w trwalszym przechowywaniu żywności podczas upalnych podróży?

Lodówki turystyczne

Istnieje wiele różnych rodzai lodówek turystycznych (takich, które zajmują mało miejsca i schłodzą naszą żywność podczas upałów). Ze względu na rodzaj wyróżniamy następujące typy lodówek: - pasywne - utrzymują niską temperaturę nawet do 12 godzin. Lodówki i torby izotermiczne zaopatrzone w specjalne wkłady chłodzące (w środku znajduje się specjalny żel), które należy schłodzić w zamrażarce. Wkłady są wykonane ze specjalnego materiału przystosowanego do kontaktu z produktami spożywczymi, - termoelektryczna - są zasilane napięciem elektrycznym o następujących wartościach: 12V, 24V lub 230V. Lodówki te należy trzymać w miejscu nienasłonecznionym oraz dobrze wentylowanym. Aby niska temperatura panowała jak najdłużej w lodówce należy dbać o to, by nie otwierać jej bez potrzeby, - sprężarkowa - działa podobnie do lodówki domowej, może być podłączona do zasilania 12V, 24V lub 230V. Niektóre modele lodówek sprężarkowych mogą być wyposażone w funkcję mrożenia, - gazowa - lodówki tego rodzaju zasilane są gazem, dzięki czemu umożliwiają one korzystanie w miejscach, gdzie nie występuje źródło dostępu do prądu elektrycznego. Ich głównym czynnikiem chłodzącym jest amoniak, zazwyczaj połączony z innymi gazami, - hybrydowa - posiada system sprężarkowy i termoelektryczny, zasilane napięciami 12V, 24V lub 230V. Lodówki hybrydowe mogą być zasilane napięciem 12V dzięki zasilaniu akumulatora samochodowego - działa w trybie termoelektrycznym. Zasilanie 230V zmienia tryb lodówki na sprężarkowy, który umożliwia głębokie mrożenie. Lodówki i torby izotermiczne, jak te dostępne tutaj: https://www.sklep.pozorski.info/produkty/na-wycieczce/lodowki-i-torby-izotermiczne,2,1906 mają bardzo zróżnicowane pojemności (od kilku np 5l do kilkudziesięciu np. 150l). Najpopularniejszymi chłodziarkami turystycznymi są lodówki zawierające wkłady chłodzące lub na prąd.

Torby izotermiczne

Lodówki i torby termiczne są najtańszym rozwiązaniem i powszechnym rozwiązaniem (możemy kupić taką torbę w różnorodnych marketach). Nadają się do transportowania zarówno ciepłych jak i zimnych potraw.

Na rynku dostępne są 2 rodzaje toreb:

- pasywne - chłodzą dzięki specjalnym wkładom oraz materiałom, z którego zostały wykonane (np. pianka,folia izolująca, tworzywo sztuczne PEVA),

- z mechanizmem termoelektrycznym (elektryczna torba chłodząca) - utrzymuje niską temperaturę w pojemniku, który posiada najlepsze właściwości izolacyjne.