Zima jest porą roku, kiedy należy specjalnie o siebie zadbać, bo nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Wiele osób narzeka na mróz, częste infekcje i brak chęci do życia. Stosując kilka prostych zasad można właściwie zatroszczyć się o zdrowie w tym okresie i zniwelować zły nastrój.

Właściwy zimowy ubiór

Najpraktyczniejszą i najzdrowszą formą ubioru zimą jest założenie na siebie kilku warstw garderoby, czyli stylizacja na tzw. cebulkę. Tworząca się pomiędzy poszczególnymi częściami odzieży warstwa powietrza będzie chronić przed zimnem. Ponadto należy zainwestować w ocieplone i nieprzemakalne buty, zimową kurtkę, szalik i rękawiczki. Bardzo ważnym elementem garderoby musi być również odpowiednia czapka, ponieważ to przez głowę dochodzi do największej utraty ciepła z organizmu.

Zróżnicowana dieta i uzupełnianie witamin sposobami na zwiększenie odporności

Okres zimowy nie jest uzasadnieniem dla jedzenia większej ilości kalorycznych i tłustych potraw. Tak jak w inne pory roku trzeba przestrzegać zasad zdrowego żywienia. W trosce o zdrowie należy pamiętać, aby w menu nie zabrakło ryb, białego mięsa, warzyw, owoców, roślin strączkowych. Do diety można również włączyć kapustę, ogórki kwaszone czy kasze. Dobrym pomysłem jest również przygotowywanie różnych rozgrzewających dań i picie dużej ilości gorących napojów. Dodawane do herbaty mogą być: cytryna, imbir czy miód. Świetnie rozgrzewają i mają dużo witamin.

Warto również zadbać o suplementację następujących witamin tj. D, B12,B6,A, C i minerałów tj. kwas foliowy czy cynk i przyjmować preparaty, które je zawierają.

Uprawianie sportu zimą

Chłód czy mróz na dworze nie zwalnia z obowiązku poruszania się w tym okresie. Poranek można zacząć od kilkuminutowej gimnastyki, dzięki czemu organizm się rozgrzeje, a wydzielające się endorfiny dodadzą energii na cały dzień. Można jeździć na nartach, spacerować z kijkami czy uczęszczać na basen. Warto dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu. Organizm będzie wtedy dotleniony, a kondycja i wydolność poprawi się.

Wietrzenie mieszkania w celu wymiany powietrza

Włączone kaloryfery w zimie nie sprzyjają właściwej wilgotności powietrza w mieszkaniach. W suchych, ogrzewanych pomieszczeniach domownicy są bardziej narażeni na zarazki, gdyż wskaźnik wilgotności jest dwa razy mniejszy niż być powinien. Dbając o zdrowie warto więc wietrzyć mieszkania, aby utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza we wnętrzach i zmniejszyć ryzyko infekcji. Wietrzenie mieszkania zimą nie musi oznaczać większych opłat za ciepło. Wystarczy otwierać okna na krótko i w tym czasie wyłączać ogrzewanie.