Czy zależy Ci na tym, aby nauczyć się jak najszybciej grać na flecie? Niezależnie od tego, jakie masz umiejętności i jak szybko się uczysz, potrzebujesz do tego fleta oraz nuty na flet prosty. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając ten instrument muzyczny? Skąd wziąć nuty? Jak możesz nauczyć się grać na flecie? Podpowiadamy o tym, w krótkim poradniku poniżej.  

Cena czy materiał – co jest ważniejsze podczas wybierania fletu prostego?

Jeśli jesteś osobą, która dopiero rozpoczyna naukę gry na instrumentach muzycznych, flet będzie najlepszym instrumentem. Dlatego, że nauka gra na nim jest łatwa, nie będziesz mieć problemu z opanowaniem pierwszych utworów. Zwróć uwagę też na to, że w porównaniu do cen pozostałych instrumentów muzycznych, cena fleta prostego jest niska. Decydując się na model instrumentu muzycznego, zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Dlatego, że dostępne są te wykonane z drewna, jak i tworzywa sztucznego. Flety drewniane wydobywają z siebie głęboką i ciepłą barwę. Natomiast flet wykonany z plastiku daje pełnowartościowy dźwięk. Wybierając flet, warto zwrócić uwagę również na to, czy utrzymanie go w czystości będzie łatwe. Jeśli zdecydujesz się grać na flecie z plastiku, będziesz mógł myć instrument w wodzie.

Jak znaleźć najlepsze nuty na flet prosty?

Jednym z najważniejszych elementów gry na instrumencie, są nuty na flet prosty. To zapis oznaczeń w formie okręgów, które są zamalowane częściowo lub puste. Nuty muszą być dopasowane do każdego instrumentu. Dzięki nim możliwe jest wdychanie powietrza odpowiednio natężonego. Granie za pomocą nut na flet prosty polega na zakrywaniu odpowiednich elementów ujścia fleta. Dostępne są na stronach internetowych. Wybór jest ogromny, dlatego niemal od razu możesz wyposażyć się w poradniki oraz samouczki, które zdecydowanie ułatwią naukę gry na flecie. Na początku wystarczą takie, dzięki którym nauczysz się prostych chwytów. Jednak im dłużej będziesz grać niezbędnymi nutami na flet prosty, okażą się te, które są bardziej skomplikowane. Dlatego, że zawierają kombinacje półchwytów.

Jak należy uczyć się gry na flecie za pomocą nut?

Górną część instrumentu chwyć lewą ręką. Kciukiem pokryj otwór, który znajduje się na tyle fletu. Następnie drugim, trzecim i czwartym palcem zakryj otwory, które znajdują się na przedniej części korpusu instrumentu. Jeśli zakryjesz wszystkie otwory, uzyskasz dźwięk C. Ustnik instrumentu włóż do ust i zacznij w niego dmuchać. Pamiętaj o tym, że na dolnej wardze ma opierać się, natomiast górna – ma podtrzymywać go. Wdmuchuj powietrze we flet tak, jakbyś dmuchał świeczkę na torcie.