Mianem brylant określa się diamenty, które zostały oszlifowane w określony sposób. Zdarza się też, że po przekroczeniu odpowiednich, sporych gabarytów, nazywa się tak i diamenty, które nie zostały w ten sposób spreparowane. Taki sposób ich oszlifowania ma wydobyć jeszcze więcej z ich uroku i sprawić, by odbijały i załamywały one jeszcze więcej światła.

Mistrzowie szlifowania diamentów

Obecny kształt brylantów jest efektem wielowiekowej tradycji szlifowania kamieni szlachetnych, która datuje się aż do średniowiecza. Zdolność oszlifowania diamentu w brylant nie jest posiadana przez zbyt wielu i wyróżnia prawdziwych mistrzów sztuki jubilerskiej: wymaga niebywałej precyzji i cierpliwości, a każde zawahanie może prowadzić do nieodwracalnego zniszczenia kamienia.

Pierścionek z brylantem pragnieniem każdej kobiety

Wśród biżuterii, którą pragnie w życiu otrzymać niemal każda kobieta, wymienić można pierścionek z brylantem. Odpowiednio oprawiony brylant będzie nie tylko zwracał uwagę, przyciągał swoim blaskiem, ale także może być synonimem luksusu. Po wielokroć też pierścionki zaręczynowe posiadają brylant - diamenty i brylanty są najczęstszymi kamieniami oprawianymi w pierścionki przeznaczone na tę okazję. Zazwyczaj sam pierścionek ma dość posty krój, który pozwala na wyeksponowanie kamienia - bo to on ma zwracać uwagę patrzącego.

Diament wisienką na torcie jubilerstwa

pierścionek z brylantem

Diamenty mają zastosowania nie tylko w jubilerstwie - są wyjątkowo trwałym materiałem, dlatego też używa się ich i w przemyśle. Jednak to przy wyrobie biżuterii rozwijają one swoje zalety w pełni, i to za ich walory wizualne ceni się je tak wysoko. Podstawione pod światło pięknie załamują jego promienie, błyszcząc się w sposób trudny do pomylenia z jakimkolwiek innym surowcem.

Jaką biżuterię z diamentami wybrać?

Mogą mieć zastosowanie w różnego rodzaju ozdobach - czy będą to kolczyki, naszyjniki, czy bransoletki. Najbardziej klasyczne skojarzenia budzi jednak pierścionek z diamentem - często kupowany jest on jako pierścionek zaręczynowy. Może być oprawiony w typowe złoto, srebro, białe złoto albo platynę, większy lub mniejszy. Sposoby jego obróbki i szlifowania też są bardzo różnorodne - brylanty są właściwie diamentami poddanymi odpowiedniemu szlifowaniu. Niezależnie jednak od tego, jakiego będzie rozmiaru najważniejsze w takim pierścionku jest to, że dany jest on od serca - ma wyrażać intencje ofiarodawcy. Równie ważne jak sam pierścionek są okoliczności, w których zostanie on podarowany - czy będzie to elegancka kolacja, romantyczne okoliczności przyrody, czy też domowe zacisze, z pewnością zostanie to zapamiętane na bardzo długo.