Wystarczy tylko zacząć szyć ubrania samodzielnie, a szybko okazuje się, ile to daje korzyści. Najważniejsza jest ta, że można mieć coś idealnego dla siebie. Jednym z materiałów, po które się sięgnie, by coś uszyć, jest lycra drukowana. To elastyczna tkanina, która najbardziej zainteresuje osoby żyjące aktywnie.

Co można uszyć z lycry?

Lycra drukowana – szycie własnych ubrańInne nazwy tej tkaniny to spandex i elastan. Jest wytrzymała na rozciąganie, więc nie krępuje ruchów. Inne zalety spandexu to gładkość, odporność na zabrudzenia, miękkość. To materiał miły w dotyku i lekki. Jeśli jest to lycra drukowana, to jej kolejną zaletą jest bardzo atrakcyjny wygląd. Wszystkie te cechy są bardzo ważne w przypadku strojów tanecznych. Można w nich czuć się swobodnie w czasie prób i występów.

Z lycry szyje się także ubrania sportowe, stroje kąpielowe, legginsy, bieliznę. Częściej będą po nią sięgać osoby żyjące aktywnie, ale przyda się każdemu. Nie robi się z tej tkaniny jedynie ubrań obcisłych. Z lycry drukowanej można uszyć np. górę stroju kąpielowego, która tylko w części przylega do ciała. Gdy ma to być ubiór dla kobiety, to część górna (stanik) będzie przylegać. W dolnej części natomiast może być to luźna koszulka.

Dlaczego przyda się spandex wzorzysty?

Gdy kupuje się gotowe ubrania z tego materiału, to często są one jednolite. Mogą być też wzorzyste, ale niekoniecznie są to nadruki, które się spodobają. Rozwiązaniem tego problemu jest lycra drukowana, którą można zamówić. Z tkaniny, która przypadnie do gustu, można uszyć, co tylko się chce. Można też kupić tkaninę jednolitą, jednak taka we wzory okazuje się często nieoceniona. Bluzka sportowa uszyta z lycry drukowanej może być tak atrakcyjna, że swoim wyglądem zachęca do ćwiczeń. Ubrania wzorzyste mają doskonały wpływ na nastrój i pozwalają wyrazić siebie.

Czy łatwo szyje się z lycry?

Szycie z elastycznej tkaniny to jest pewne wyzwanie. Można się jednak z nim uporać nawet na zwykłej maszynie czy szyjąc coś ręcznie. Konieczny jest ścieg elastyczny. By ubranie z lycry wzorzystej mogło się rozciągać, szew też musi być rozciągliwy. Igła powinna być smukła i ostra, ponieważ materiał jest gęsto tkany. Szyjąc na maszynie, trzeba dobrać odpowiedni nacisk stopki.

Opanowanie szycia to nic trudnego, jak komuś na tym zależy. Piękna lycra drukowana, jaką wypatrzy się w sklepie, zachęci do tworzenia własnych rzeczy. Noszenie czegoś z tkaniny, która bardzo się podoba, daje dużo satysfakcji. Ubiór można dopasować do swojego gustu i figury. Szyjąc samodzielnie, zyskuje się ubrania dopasowane do siebie i oryginalne. To zajęcie dla osób kreatywnych, które zapewnia mnóstwo radości.