Bielizna to niezwykle ważna część garderoby, ponieważ ma bezpośredni kontakt z naszą skórą, która jest przestrzenią szczególnie wrażliwą. Skóra stanowi bowiem naturalną barierę immunologiczną organizmu, powinna zatem mieć styczność z materiałami przyjaznymi i przepuszczającymi powietrze. Producenci bielizny prześcigają się w tworzeniu produktów najwyższej klasy, spełniających wskazane postulaty. Ostatnimi czasy popularna stała się odzież wykonywana z wełny merynosów.

Czym jest wełna merino?

Merynosy to owce o wyjątkowo szlachetnej i delikatnej wełnie. Jej cechami charakterystycznymi są przewiewność i lekkość. Runo merynosów jednocześnie doskonale zabezpiecza przed chłodem i wiatrem. Bieliznę wytworzoną z tej specyficznej wełny można zatem nosić przez cały rok. Bielizna z wełny merino służy zwłaszcza osobom prowadzący aktywny tryb życia, jak sportowcy, biegacze, wyczynowcy, ponieważ świetnie sprawdza się jako tzw. bielizna termoaktywna. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by tego typu odzież nosili na co dzień zwykli użytkownicy, którzy stawiają na praktycyzm i wygodę. Odzież z wełny merynosów idealnie dopasowuje się do ciała, nie gryzie, nie powoduje otarć, czy dyskomfortu. Jej noszenie wiąże się natomiast ze swobodą ruchów oraz niekłamaną przyjemnością.

bielizna z wełny merinoZalety bielizny termoaktywnej

Bielizna termoaktywna, jako odzież dedykowana w pierwszej kolejności osobom, którym nieobcy jest wysiłek fizyczny, musi przede wszystkim pozwalać skórze "oddychać". Oznacza to, iż bielizna z wełny merino zapewnia prawidłową izolację cieplną, chroniąc naskórek przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Bielizna termoaktywna wchłania także wilgoć i pot powstałe w wyniku wszelkich form aktywności. W ten sposób organizm jest chroniony, zarówno przed przegrzaniem, jak i przed nadmiernym wychłodzeniem. Odzież z wełny merynosów jest nadzwyczaj chłonna, ponieważ może przyjąć znaczną ilość wilgoci (aż do 30% swojej początkowej wagi). Dzięki tym właściwościom, wynikającym m.in. z wyposażenia materiału w jony srebra, hamuje się namnażanie szkodliwych baterii, drobnoustrojów i grzybów, co z kolei przekłada się na niwelowanie przykrych zapachów. Bielizna z runa merynosów jest zatem dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z intensywnym poceniem, czy reakcjami alergicznymi skóry. Sprawdza się jako spodnia warstwa odzieży w przypadku kobiet, mężczyzn i dzieci, jest także funkcjonalnym wyjściem dla osób w bardziej zaawansowanym wieku.

Jakość, cena i pielęgnacja

Choć bielizna z wełny merino kosztuje nieco więcej, aniżeli standardowa bielizna, stanowi opłacalną inwestycję. Przede wszystkim, materiał tego rodzaju jest trwały i bardziej wytrzymały, więc może posłużyć nawet przez kilka sezonów. Kluczową rolę odgrywa oczywiście również walor prozdrowotny bielizny termoaktywnej. Bielizna z wełny merynosów nie jest kłopotliwa w użytkowaniu, czy utrzymaniu. Trzeba jednak pamiętać o jej regularnym praniu oraz dokładnym wysuszeniu przed założeniem odzieży, nie różni się to jednak zasadniczo od utrzymywania w dobrym stanie bielizny wykonanej z innego rodzaju materiałów. Najlepszą rekomendacją dla bielizny termoaktywnej są opinie zadowolonych użytkowników.