Od wielu lat najbardziej popularnym surowcem do produkcji świec jest parafina. Surowiec tani i łatwy do przetapiania. Od pewnego czasu wiadomo także, że niestety, podczas procesu spalania, toksyczny. Miłośnikom przytulnych światełek w domowym zaciszu wychodzą naprzeciw zupełnie nowe, ekologiczne świece sojowe, stworzone na bazie naturalnego oleju sojowego.

Jak powstają ekologiczne świece?

Nasiona soi ukryte są w strąkach. Dojrzałe, zostają wyłuskane, a następnie rozgniecione. Z powstałej miazgi wyciskany jest olej. Tłuszcz w postaci ciekłej zostaje poddany hydrogenizacji, czyli utwardzeniu. Od strony chemicznej można opisać powyższy proces jako przekształcanie się części nienasyconych kwasów tłuszczowych w nasycone. W wyniku podwyższenia temperatury topnienia powstaje ciało stałe, czyli wosk sojowy, surowiec do wyrobu świec.

Dlaczego warto wybrać świece na bazie wosku sojowego?

Podczas spalania popularnych świec parafinowych do atmosfery uwalnianych jest mnóstwo toksyn. Substancje takie, jak benzen i toluen stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Badania potwierdzają, że wyżej wymienione związki chemiczne są rakotwórcze. Procesowi spalania parafiny w zamkniętym pomieszczeniu towarzyszy wydzielanie się dużej ilości dwutlenku węgla, który wpływa negatywnie na samopoczucie, odpowiada za ból i zawroty głowy.

Wosk sojowy podczas spalania nie wydziela toksycznych substancji. Ponadto, w trakcie palenia się świecy nie uwalniają się dymy ani nieprzyjemne zapachy. Świece sojowe są wiec bezpieczne dla osób podatnych na alergie. Z czystym sumieniem można zapalać je także przy dzieciach. Ilość wydzielającego się dwutlenku węgla jest znacznie mniejsza w przypadku spalania wosku sojowego niż parafiny.

Warto również zauważyć, że świece sojowe są dużo bardziej wydajne niż ich klasyczne odpowiedniki. Wszystko zawdzięczają temperaturze spalania wosku sojowego, która jest niższa niż parafiny. Wosk ekologiczny topi się więc dłużej. Niepodważalną jego zaletą jest też łatwe usuwanie go z zabrudzonych powierzchni. Dzięki swoim właściwościom nie pozostawia trwałych i tłustych plam.

Zakup z pozoru tak niewiele znaczącego elementu wystroju wnętrz, jak świeca można w rzeczywistości z powodzeniem uznać za poważny wybór, który bezpośrednio może wpłynąć na zdrowie nasze i otaczających nas osób. W trosce o siebie i najbliższych warto korzystać z dobrodziejstw, które oferuje nam natura. Sprawa jest jasna: wybierając świece na bazie oleju sojowego, w kwestii zdrowia osiągamy wyłącznie korzyści.