Nie ulega wątpliwości, że przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy odgrywają bardzo ważną rolę w profilaktyce różnego rodzaju wypadków. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, podczas wykonywania niektórych prac niezbędne jest odpowiednie ubranie. Osoby zatrudnione na wielu stanowiskach zobligowane są do noszenia butów roboczych. Jak jednak je wybrać, aby służyły nam przez długie lata?

Postaw na obuwie z solidnych materiałów. 

Nie ulega wątpliwości, że buty robocze powinny być wykonane z jak najsolidniejszych materiałów. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że starczą nam one na długi czas. Bardzo wiele osób powątpiewa jednak w to, że obuwie robocze powinno być wytrzymałe. Wiele osób kieruje się przede wszystkim kryterium cenowym. Jest to jednak duży błąd, gdyż zakup najtańszego obuwia może być tożsamy z jego poślednią jakością. Obuwie słabej jakości może być nie tylko niewygodne, ale może nas również narażać na różnego rodzaju kontuzje i otarcia. W skrajnych przypadkach może przyczynić się ono nawet do wypadku w pracy. Zakup butów roboczych z wysokiej jakości materiałów pozwoli nam również zaoszczędzić w dłuższej perspektywie. 

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

O czym pamiętać przy wyborze butów roboczych?Jak zostało wspomniane powyżej, najistotniejsze jest to, aby buty robocze były wykonane z materiałów wysokiej jakości. Dzięki temu będzie ono odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych rożnego rodzaju. Warto jednak zwrócić uwagę także na inne kryteria. Powinniśmy przyjrzeć się chociażby ciężarowi obuwia. Zbyt masywne buty robocze mogą bowiem utrudniać nam komfortowe wykonywanie codziennej pracy. Wielu osobom zależy także na tym, aby obuwie robocze posiadało w miarę atrakcyjny wygląd. Nie powinniśmy jednak stawiać wyglądu butów roboczych ponad ich funkcjonalnością. Ta druga cecha jest nieporównanie ważniejsza. Warto jednak wybrać obuwie w kolorze ponadczasowym, które będzie pasowało do większości ubrań. Stawiajmy na takie barwy jak czerń, granat czy szarość. Podczas zakupu obuwia roboczego nie sposób nie patrzeć także na jego cenę. Przede wszystkim należałoby przejrzeć kilka lub nawet kilkanaście różnych ofert. Najlepiej zakupić obuwie robocze w sklepie, który specjalizuje się w sprzedaży odzieży ochronnej oraz obuwia do pracy. Ważne jest także to, aby buty, w których będziemy chodzić do pracy posiadały odpowiedni rozmiar. Zbyt małe lub zbyt duże buty będą przede wszystkim niewygodne. Może nam to znacząco utrudnić swobodne wykonywanie obowiązków służbowych.