Lato to czas spotkań, wspólnych wędrówek i wycieczek w odległe zakamarki świata. Dobrze mieć w tym czasie przy sobie coś, co umili nam czas a jednocześnie będzie bezproblemowym kompanem podróży. Idealnym przedmiotem, który sprawdzi się w tej roli jest przeżywające w ostatnim czasie odrodzenie ukulele. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni na początek tej przygody instrument. 

Kilka słów o historii

Jakie ukulele dla początkujących?Ten niewielki instrument, w który zaopatrzony jest każdy ukulele sklep, powstał w latach 80. XIX w. na Hawajach. Pierwsze egzemplarze zostały stworzone przez portugalskich imigrantów zamieszkujących archipelag. Klasyczne ukulele swoim kształtem przypominają niewielkich rozmiarów gitarę. Okazuje się jednak, że ich forma ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale również historyczne. Ze względu na te dwa aspekty, instrumenty te produkowane są także w alternatywnych kształtach - ananas, kwadrat czy forma przypominająca wiosło.

Tradycyjne instrumenty, których odpowiedniki znajdziemy w ukulele sklep, produkowane były niegdyś z drzewa koa. Współcześnie, najdroższe egzemplarze wykonywane są w całości z litego, twardego drewna szlachetnego gatunku, jak np. mahoń. Tańsze instrumenty wykonuje się ze sklejki a do wyrobu ich płyt rezonansowych używa się najczęściej drewna świerkowego. Coraz popularniejsze są również ukulele produkowane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych.

Na brzmienie oraz komfort grania na instrumencie bezpośrednio wpływają takie aspekty jak kształt, materiał czy rozmiar, dlatego warto na nie zwrócić uwagę podczas zakupu swojego pierwszego ukulele.

Jak wybrać odpowiedni instrument?

Pierwszym parametrem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę odwiedzając ukulele sklep jest rozmiar instrumentu. Jednym z najczęściej polecanych dla początkujących jest sopran, który sprawdzi się także w przypadku dzieci. Za tym rozmiarem przemawia także jego kanoniczne brzmienie oraz niska (w porównaniu z innymi wariantami) cena. Ponadto sopran jest mały a to oznacza, że łatwo z nim podróżować.

Kolejnym, ważnym elementem jest materiał. Początkującym osobom poleca się modele wykonane z sklejki. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na cenę - jeśli do końca nie wiemy, czy instrument przypadnie nam do gustu, nie warto wydawać na niego fortuny. Musimy jednak pamiętać, że nawet ukulele wykonane z tego samego materiału mogą różnić się między sobą jakością dźwięku oraz ceną. Jeśli zatem nie jesteśmy przekonani, czy dokonaliśmy dobrego wyboru, warto odwiedzając ukulele sklep poprosić o radę sprzedawcę, który z pewnością chętnie podpowie.