Zakupując smartfon kierujemy się jego funkcjonalnością, designem i wielkością. Nasz nowy nabytek warto „ubrać” w obudowę na telefon, aby zadbać o niego, zabezpieczyć przed uszkodzeniem i zarysowaniem wyświetlacza. I tu pojawia się pytanie, jaką obudowę wybrać? Producenci co chwile zasypują nas nowymi modelami. Postaramy  przedstawić najpopularniejsze i opisać ich zalety i wady.

Szkło hartowane i folia

obudowy na telefon

Przede wszystkim starajmy się zabezpieczyć ekran, który jest najważniejszą częścią naszego smartfona (w większości modeli jest on nieopłacalny jeśli chodzi o wymianę lub naprawę). Pierwsza pojawiła się folia ochronna. Chroniła ona przed zarysowaniem, ale nie przed pęknięciem naszej szybki. Jest tania, koszt to około 10 zł, jednak jej naklejenie jest problematyczne. Należy robić to szybko i starannie. Ekran musi być idealnie odtłuszczony i wyczyszczony, gdyż po naklejeniu foli będą odznaczać się najmniejsze drobinki kurzu. Natomiast szkło hartowane jest zdecydowanie mocniejsze. Nie tylko chroni przed zarysowaniami, ale i uszkodzeniami (przynajmniej tymi lekkimi) żadne etui nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony. Bez problemu powinno poradzić sobie z upadkami i lekkimi uderzeniami. Zazwyczaj szkło zostaje uszkodzone, ale ekran pozostaje bez zarzutu. Minusem szkieł jest fakt, że te tańsze nie dochodzą do krawędzi ekranu i pozostawiają margines niezabezpieczony. W razie uderzenia dokładnie w to miejsce niestety szkło nie ochroni przed pęknięciem. Szkło zwane „gorilla glass” jest w różnych cenach. Najtańsze można kupić już za 20 zł, jeśli jednak chcemy bardziej dopasowane, wygięte po bokach aby doszło do samej krawędzi ekranu za takie myśmy zapłacić nawet 50-100 zł zależnie od modelu.

Obudowy na tył i etui z klapką

Jeśli już mamy nałożona szybkę lub folię warto zadbać również o resztę telefonu. Na tył idealnie sprawdzi się case. Najlepszy będzie silikonowy lub z innej miękkiej gumy. Będzie łatwy w zakładaniu i ściąganiu i dobrze zabezpieczy przed brudem. Na rynku sporo jest dostępnych plastikowych, jednak te, mimo że są w pięknych wzorach to ich zakładanie jest problematyczne przez słabą elastyczność materiału, mogą łatwo pęknąć. Jest nietrwały i nie chroni przed brudem, który wchodzi pod case. Cenowo rozbieżność jest olbrzymia od kilkunastu złotych do kilkaset za pokrowiec. Wszystko zależy od materiału i marki. Te oryginalne i dedykowane pod model są najdroższe. Dobre obudowy na telefon, zastępujące i szkło i obudowę na tył telefonu jest etui z klapką. Wyglądam przypomina portfel i często posiada dodatkowe przegródki na karty płatnicze i banknoty. Najczęściej wykonane ze skóry naturalnej bądź sztucznej. Dobrze chronią przed upadkiem, jednak posiadają plastikowy stelaż który lubi pękać, dlatego warto zwrócić uwagę aby środek również był gumowy i miękki. Minusem jest fakt, że za każdym razem kiedy będziemy chcieli sięgnąć po telefon trzeba otworzyć klapkę, która podczas rozmów telefonicznych będzie problematyczna. Cena zależna od wykonania i tak jak poprzednio najtańsze będą za około 40-50 zł a za dobrej jakości etui będziemy musieli zapłacić również kilkaset złotych. Mimo że klapka chroni nasz ekran to warto dodatkowo zabezpieczyć ja chociaż folią, aby uniknąć zarysowań. Na rynku jest mnóstwo rodzajów pokrowców. Dostępne są z różnymi motywami, kolorami, wypełnione wodą z brokatem i takie wysadzane kamieniami. Pamiętajmy, że główną rolą jest ochrona naszego telefonu, ale jak nie będziemy o niego dbali to żaden case nie pomoże.