Chociaż wydawać by się mogło, iż wszystko już zostało wymyślone, świat techniki wciąż zaskakuje nowoczesnymi podejściami. Jeszcze niedawno prymat wiodły drukarki 3D, zaskakując sposobem, w jaki działają. Obecnie na rynku dostępne są długopisy 3D, które rozwijają pole do popisu – dosłownie, jak również w przenośni. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia! Interesujące jest to, iż drukowanie przestrzenne sięga historią roku 1984.

Czym jest długopis 3D?

Długopis 3D to innowacyjne urządzenie do obszernych kształtów. Zamiast tuszem, czynności robi się ciepłym oraz łatwym w tworzeniu syntetykiem, który po zastygnięciu tworzy solidną konstrukcję. To dobre narzędzie zarówno dla dzieci, jak również dla dorosłych. Może być ładowane za pomocą przewodu USB czy mieć napięcie sieciowe. W wypadku tego pierwszego należałoby dowiedzieć się, jaki jest czas pracy bezprzewodowej. Kupując tenże dobry długopis, dobrze jest ustalić, co wchodzi w skład pełnego pakietu. Długopis 3D to narzędzie o kształcie mazaka, z którego końcówki wydobywa się nie tusz, natomiast rozpuszczony gilament w rozmaitych odcieniach. Za jego pomocą można tworzyć obrazy oraz przedmioty w trzech rozmiarach. Samo w sobie tworzenie przy pomocy długopisu 3D jest niezwykle łatwe – wystarczy „tworzyć” nim w powietrzu. Niewątpliwie, zrobienie w ten sposób ciekawego optycznie dzieła wymagać będzie trochę umiejętności oraz wdrożenia właściwej techniki. Natomiast należy zaznaczyć, iż jest to dość łatwe w wykorzystaniu narzędzie, więc także z pewnych modeli korzystać również mogą osoby w młodym wieku.

Jak działa długopis 3D?W jaki sposób funkcjonuje długopis 3D?

Proces funkcjonowania długopisu 3D jest niezwykle zbliżony do procesu drukowania za pomocą specjalnej drukarki. Natomiast prosta forma powoduje, iż czynność ta trwa znacznie szybciej. Pisaki 3D nie mają specyficznego dla droższych narzędzi atramentu. Wkładem jest syntetyczny filament ogrzewany do temperatury topnienia. W formie płynnej przedostaje się poprzez głowicę zaopatrzoną w dyszę drukującą oraz zastyga w powietrzu. W tenże sposób można tworzyć trójwymiarowe dzieła. Długopisem 3D zrobimy małe, średnie oraz dość duże powierzchnie, statuetki oraz trójwymiarowe bryły. Możemy także drukować pojedyncze elementy określonego rodzaju w postaci 2D, natomiast następnie łączyć je, aby przygotować trójwymiarowy model. Długopisy 3D od drukarek tego rodzaju wyróżnia przede wszystkim cena – są tańsze, jednak także łatwiejsze w wykorzystaniu, nie potrzebują fachowej wiedzy ani umiejętności. W związku z tym mogą umilać wolny czas nie jedynie dorosłym, jednak także dzieciom. Również są zdecydowanie poręczniejsze od tradycyjnych drukarek 3D.