Każdy dekoruje przestrzeń wokół siebie. Najprostszym i jednocześnie najszybszym sposobem na dekorację wnętrza jest oprawienie obrazu w ciekawą ramę. Taki zabieg pozwala na ozdobienie wnętrza i pokazanie swojego poczucia estetyki. Wybierając ramy do obrazów, szeroka oferta dostępnych opcji oprawy pozwala na dopasowanie ich do dominującego w danym wnętrzu stylu aranżacyjnego oraz do rodzaju prezentowanych elementów.

Jak wybrać ramy do obrazów?

Aby oprawić obraz, trzeba zacząć od określenia specyfiki i klimatu obrazu. Należy nie tylko ustalić aspekty estetyczne, ale też dominującą fakturę, barwy czy sam kształt ramy. Znaczenie ma także styl malarski i rodzaj wykorzystanego materiału czy jego grubość.

Jakie ramy są w modzie? Na jaką ramę się zdecydować?

Ramy do obrazów podzielić można według następujących kryteriów:

  • rama gruba, wyraźna - będzie idealna do obrazów malowanych na płótnie. Trzeba pamiętać, aby dopasować jej grubość do konkretnego płótna,
  • rama wyraźna, ale lekka - wprost stworzona do obrazów malowanych na desce lub płycie,
  • cienka, wąska i za szkłem -  pochodna antyramy, dobrze będzie korespondować z obrazami malowanymi na papierze czy kartonie. Pięknie wyglądają w niej dzieła delikatne, na przykład akwarele,
  • rama lustrzana - obecnie bardzo modna, wpisująca się w styl glamour. Ładnie prezentuje się w niej passe partout oraz monochromatyczne obrazki,
  • rama w stylu boho, wykonana z modeliny i ozdobnych nici - najlepiej pasuje do delikatnych grafik w stylu brytyjskich grafik przedstawiających kwiaty.

O czym należy pamiętać, oprawiając obraz?

W procesie oprawiania obrazu, ważne jest zachowanie proporcji, które nie będą zakłócać przesłania dzieła lub nie wpłyną na jego interpretację. Rama - nawet najpiękniejsza - nie powinna  dominować, powinna stanowić  subtelne i wysublimowane tło dla prezentowanego malunku. Ważne jest, żeby ramy do obrazów nawiązywały swoim stylem do estetyki malunku i tworzyły harmonijną kompozycję. Ramy do obrazów mogą wisieć na ścianie, stać oparte o komodę czy półkę, lub tworzyć całą serię. Jeśli styl oprawienia obrazów wyjdzie z jednego pomieszczenia na całe wnętrze, stworzy niebanalną aranżację. Coraz popularniejsze staje się dekorowanie obrazami toalet i kuchni - jest to nadal ozdoba pomieszczenia oceniana w kategoriach odważnej estetyki, ale z  uwagi na stosunkowo małe pomieszczenia, właśnie od nich można rozpocząć swoją przygodę z dobieraniem niekonwencjonalnych ram do obrazów.

A jeśli obraz nie pasuje do żadnej ramy…?

Ramy do obrazów występują zazwyczaj w dość  standardowych rozmiarach. Alternatywą w sytuacji niemożności doboru odpowiedniej ramy okazuje się  ramka na zamówienie, która wykonywana jest na określony wymiar i według własnych oczekiwań. Zapraszamy do zapoznania z ofertą sklepu Aluramy.pl.