Ferie zimowe to cudowny moment, który pozwala spędzić czas wspólnie z rodziną, odpocząć od codziennych obowiązków, rozerwać się. Podczas ich trwania bardzo często wyjeżdżamy w góry. Przepełnione stoki narciarskie to normalne zjawisko na południu Polski. Jeżdżenie na nartach wbrew pozorom nie należy do najprostszych czynności i wymaga stopniowej nauki. Aby bez ryzyka i komfortowo móc spędzać nasz wolny czas w mroźnych warunkach, oprócz kombinezonu będzie nam potrzebny jeszcze jeden element ubioru, o którym opowiemy w artykule.

Gogle narciarskie- po co nam one?

Gogle narciarskie - niezbędny element wyposażenia narciarskiegoGogle narciarskie to niezbędny element wyposażenia każdego narciarza. Pomimo, że wiele osób je bagatelizuje, są niezwykle istotne i powinniśmy się w nie zaopatrzyć w celu zmaksymalizowania ochrony podczas zjazdówki, skitury, a nawet snowboardu. Okulary narciarskie chronią nas przede wszystkim przed słońcem. Jak wiadomo, biały, świeży puch potrafi doskonale odbijać promienie słoneczne. Zbyt duża ilość światła negatywnie działa na nasz wzrok, dlatego potrzebne są filtry, w które wyposażone są właśnie gogle. Kolejnym nieprzyjemnym, a także niebezpiecznym czynnikiem może być śnieg i drobinki lodu. Zapewne każdy w życiu znajdował się w sytuacji, gdy podczas spaceru zimowym popołudniem, intensywnie padający śnieg zmusił nas do zasłaniania i przysłaniana naszych oczów. Brak gogli może spowodować chwilową utratę widoczności, co w konsekwencji może prowadzić do niebezpiecznego upadku. Okulary narciarskie w skuteczny sposób zapewnią nam także ochronę przed prędkością. Gdy zjeżdżamy ze stoku z nadmierną szybkością, zimne powietrze może spowodować podrażnienie oczów. Jest to sytuacja podobna do tej, w której jedziemy na motocyklu bez kasku. Owszem, niska prędkość nie spowoduje niczego złego, ale gdy tylko się rozpędzimy, nasze oczy zaczną intensywnie łzawić, tym samym znacząco ograniczając widoczność. Gogle narciarskie w skuteczny sposób ochronią nas także przed fizycznymi przeszkodami, np. wystającymi gałęziami. Bez nich chwila nieuwagi może spowodować utratę wzroku.

Jak wybrać gogle narciarskie?

Najistotniejszy jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Gogle muszą być dopasowane, aby nie spadały nam z głowy, a także nie były zbyt ciasne. Powinniśmy zwrócić uwagę także na filtry UV, które ochronią oczy przed promieniowaniem UVA i UVB. Wbrew pozorom ważny jest także kolor szybki. Przezroczysty, żółty, złoty, brązowy a także czarny- każdy ma związek z przepuszczaniem światła i jest uzależniony od warunków pogodowych. Można zwrócić także uwagę na dodatkowe filtry i powłoki, a także na materiał oraz kształt szybki.