Jazda na nartach to fantastyczny sport zapewniający bardzo dużo satysfakcji. Zanim zacznie się korzystać z jego uroków trzeba nabyć potrzebny sprzęt i zadbać o bezpieczeństwo oraz ochronę podczas szusowania. Jednym z elementów pozwalających na uprawianie tego rodzaju aktywności są gogle. Zapewniają one komfort podczas jazdy, a także zabezpieczają oczy przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, wiatr, śnieg, czy mróz. Co więcej, dbają o doskonałą widoczność, która jest niezbędna dla zachowania bezpieczeństwa na stoku. Warto rozsądnie podjąć decyzję o zakupie gogli, gdyż trafiony wybór w tym zakresie to rozwiązanie na wiele lat. Jakie cechy charakterystyczne powinny mieć szkła w goglach? Gogle narciarskie muszą być zaopatrzone w szkła, które mają dobry zestaw filtrów przeciwsłonecznych. Warto zatem wybierać markowe produkty, gdyż wówczas ma się gwarancję, że informacja o ochronie przeciwsłonecznej ma poparcie w rzeczywistości.

Co jest ważne?

gogle narciarskie

Istotną kwestią jest również przepuszczalność światła, a także kolor szkieł. Śnieg odbija światło, dlatego też podczas szusowania warto wybrać gogle, które mają przyciemnione szkła. Barwa pomarańczowa bądź żółta jest idealna w pochmurny dzień. Natomiast szkła przezroczyste dobrze spełniają swoją funkcję w nocy. Można skorzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań, a mianowicie produktu wyposażonego w szkła fotochromatyczne. Takie okulary charakteryzują się reakcją na światło. Gdy jest więcej światła, ulegają one przyciemnieniu, w przeciwnym przypadku robią się przezroczyste. Jednakże, w sytuacji naprawdę mocnego słońca nie zapewniają takiej ochrony jak specjalne gogle przystosowane do takich warunków. Dobre gogle narciarskie pozwalają na likwidację odblasków słonecznych oraz poprawę kontrastu obrazu (polaryzacja). Dzięki temu zachowana jest bardzo dobra widoczność, nawet podczas jazdy pod słońce.

Ważną kwestią jest komfort użytkowania

Wskazane wyżej parametry są bardzo ważne, jednakże nie mają one znaczenia, gdy gogle narciarskie są niewygodne oraz nie da się w nich chodzić. Produkt powinien być odpowiednio dopasowany. Warto zwrócić uwagę na wyściółkę, która jest punktem łączenia okularów z twarzą. Powinna być miękka, a także przyjemna w dotyku. Nie może przyczyniać się do powstawania podrażnień skóry. Istotną kwestią jest także pasek, który odpowiada za właściwe trzymanie na głowie oraz wygodę. System regulacji pozwoli na poprawę paska w trudnych warunkach. Gdy będzie podklejony od środka silikonem, przyczyni się to do poprawy przyczepności do powierzchni kasku.