Osoby ze skłonnością do suchej skóry mogą bez przeszkód zdecydować się na tatuaż, o ile nie jest to suchość związana z chorobą taką jak egzema czy łuszczyca. Skóra alergiczna jest podatna na podrażnienia, a ponadto różnie może zareagować na tusz. Wykonanie tatuażu może po prostu zwiększyć ryzyko infekcji, czy też zaostrzenie procesu chorobowego, nawet jeśli dany fragment ciała nie jest zmieniony chorobowo. Niemniej jednak sucha skóra czasem jest po prostu stanem niezwiązanym z takimi dolegliwościami. Jak w takiej sytuacji podejść do wykonania tatuażu i jak o niego dbać?

Sucha skóra – jak o nią zadbać przed wykonaniem tatuażu?

Jeśli skóra ma skłonności do przesuszania się to na początek trzeba zwrócić uwagę na swoją dietę. Czy gospodarka wodno-lipidowa nie jest zaburzona? Czy w diecie nie jest zbyt dużo soli czy ostrych przypraw? Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, a także spożywać produkty bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E i K. Warto sięgać po kasze, rośliny strączkowe, tłuste ryby, brokuły, paprykę czy też szpinak. Należy również unikać przesadnej ekspozycji na słońce, po promieniowanie UV także powoduje przesuszenie skóry. Warto na co dzień stosować kremy z filtrem UV, nie tylko latem. Oczywiście przed wykonaniem tatuażu w szczególności trzeba dbać o regularność nakładania kremów i balsamów na skórę. Dzięki temu będzie przygotowana i miększa. Przed wykonaniem tatuażu nie radzimy nie tylko opalania na słońcu, ale również korzystania z solarium. Ten zabieg także wysusza skórę, ponadto utrudnia uzyskanie odpowiedniego efektu.

O czym należy pamiętać tuż po wykonaniu tatuażu, mając suchą skórę?

Skoro już wiadomo, czego nie należy i co warto robić przed wykonaniem tatuażu, to warto zwrócić uwagę na pielęgnację tuż po wykonaniu tatuażu. Warto zaopatrzyć się w zestaw do tatuażu w Beardman.pl. Świetnym wyborem będzie zestaw niewielkich folii paroprzepuszczalnych i kremu nawilżającego do tatuażu. Można zdecydować się także na zestawy do tatuażu zawierające lekki żel do mycia, a także krem przyspieszający gojenie. Tutaj kluczowe znaczenie ma częste oczyszczanie rany i tuż po osuszeniu nałożenie grubej warstwy kremu do tatuażu. Generalnie duży krem wystarczy maksymalnie na około dwa tygodnie w okresie gojenia. Mycie i nawilżanie powinno przebiegać w pierwszym tygodniu cyklicznie co 2-3 godziny, z wyłączeniem godzin nocnych. Odpowiednia rutyna może sprawić, że skóra nie będzie się nadmiernie łuszczyć, szybciej pojawią się strupki, szybciej też samoistnie odpadną. Tutaj należy pamiętać, że absolutnie nie można ich zdrapywać. Gdy już tatuaż się wygoi nie zwalnia nas to z jego codziennego nawilżania, choć nie trzeba już tego robić kilka razy dziennie.

Kiedy najlepiej wykonać tatuaż mając skłonność do skóry suchej?

Sucha skóra nie jest przeciwwskazaniem do tatuowania się, ale na pewno nie warto robić tatuażu latem. Wtedy nie tylko mocniej operuje słońce i łatwiej można się opalić, ale również przy okazji przesuszyć skórę. Dlatego lepszym czasem na wykonanie tatuażu jest wiosna lub jesień, a nawet zima, choć wtedy z kolei nasza skóra jest przesuszona z powodu częstego przebywania w ogrzewanych i niedostatecznie wentylowanych pomieszczeniach, a także ze względu na wysoką wilgotność powietrza. Oczywiście tatuaży nie należy wykonywać także w przebiegu infekcji. Utrudnione gojenie występuje także w przypadku spożywania alkoholu, nie można tego robić przed wykonaniem tatuażu, ale lepiej wstrzymać się od tego także po jego wykonaniu.

Jak dbać o tatuaż po wygojeniu mając suchą skórę?

Przychodzi w końcu czas, że tatuaż jest wygojony. Jednak to nie kończy jego pielęgnacji. Na stałe trzeba zaopatrzyć się w zestawy do tatuażu głęboko nawilżające. Mogą to być masła do tatuażu, sprawdzi się także zestaw kremu antybakteryjego i zawierającego filtr przeciwsłoneczny. Codzienne nawilżanie tatuażu pomoże zachować intensywność pigmentu i zapobiegnie nadmiernemu łuszczeniu się skóry. Dzięki temu tatuaż będzie prezentował się świetnie przez wiele lat, nawet w przypadku osoby, której skóra ma skłonność do przesuszania się.