Młode szczeniaki szybko uczą się gryźć. Jest to jeden ze sposobów, w jaki pupile poznają świat. Różne przedmioty są nie tylko przysmakiem, służą również zabawie i dostarczają rozrywki. Kości dla psa mogą być świetną nagrodą za wykonane polecenie. Dobrze dobrane smakołyki nie tylko będą cieszyły zwierzaka, ale pomogą mu zadbać o zdrowie.

Czy wszystkie kości nadają się do zabawy?

Według powszechnej wiedzy pozostałości po udkach od kurczaka mogą być wykorzystane przez czworonogi. Nie jest to prawdą i lepiej, żeby nie sprawdzać tego w praktyce. Małe, ostre elementy mogą utknąć pupilowi w gardle i spowodować zadławienie. Nawet jeśli przedostaną się dalej przez drogi pokarmowe, mogą utkwić w żołądku lub w jelitach. Podobnie jest z kośćmi z indyka oraz wieprzowymi. Znacznie lepsze są do tego celu kości dla psa pochodzące z cielęciny. Mają większe wymiary, więc będą dla niego bardziej bezpieczne. Dla pewności można wybrać gryzaki lub powstałe z naturalnych materiałów zabawki z łopatki bądź przysmaki szynkowe. Są bardzo bogate w białka, tłuszcze i witaminy. Często spotykane są również spreparowane kości dla psów zrobione ze skóry i mięsa. Powstają w procesie sprasowania, niektóre rodzaje są nasycone wapniem. Za bezpieczne uchodzą też chrząstki stawowe, o ile zostaną oddzielone od pozostałych części kości. Niektórzy weterynarze radzą, aby zanim poda się zwierzakowi ulubiony przysmak, sparzyć go we wrzątku. Nie powinno się ich gotować ani poddawać obróbce termicznej, która wpływa negatywnie na skład odżywczy i pozbawia je składników mineralnych.

Za co pies pokochał kości?Czemu warto wynagradzać pupila kośćmi?

Pomimo że stanowią niepozorny element, kości dla psa pełnią bardzo ważną rolę. Pomagają zwierzęciu oczyścić zęby z resztek pokarmu i usunąć płytkę nazębną. Czworonóg, bawiąc się taką zabawką, spędza długi czas w bardzo atrakcyjny sposób. Angażuje wtedy różne funkcje fizyczne i psychiczne. Pomaga to mu się zrelaksować. Mimo iż kości nie posiadają specjalnej funkcji odżywczej, to pomagają uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Wpływają pozytywnie na mięśnie żuchwy oraz pomagają wzmocnić dziąsła. Są bardzo ważne dla zachowania higieny jamy ustnej u pupili. Dodatkowo sprzyjają pozytywnie na ich psychikę, pomagają się odstresować. Czasem podczas nieobecności właściciela zdarza się, że zwierzęta pogryzą buty lub elementy wnętrza domu. Jest to spowodowane ich frustracją. Warto się w takich chwilach zainteresować kośćmi dla psa, ponieważ rozładuje to napięcie u czworonoga, niepowodując zniszczeń w otoczeniu.