Każdy z nas ma w domu środki czystości, aby móc przynajmniej raz w tygodniu dokładnie wysprzątać mieszkanie. Problemem jest jednak ich ilość – jeżeli przykładowo chcemy kupić płyn do czyszczenia konkretnej powierzchni, potrzebna byłaby niemal cała łazienkowa szafka, aby pomieścić wszystkie odpowiednie produkty. O wiele lepiej sprawdzają się uniwersalne środki czystości, które mają wiele zastosowań.

Płyn do każdego rodzaju powierzchni

Płyny dedykowane konkretnemu rodzajowi powierzchni mają za zadanie jak najlepszą ich pielęgnację – teoretycznie mają one nie dopuścić do powstania rys czy przebarwień. Tymczasem w praktyce wiele osób przekonało się, że nawet płyny dedykowane bardzo wrażliwym materiałom nie zawsze są gwarantem zachowania ich jakości. O wiele lepszym wyborem jest zakup uniwersalnych środków czystości, które można używać do wszelkiego rodzaju powierzchni. Są one zwykle nieco droższe, jednak nie musimy kupować niezliczonej ilości butelek i szukać miejsca do przechowywania ich. Uniwersalny płyn może być z powodzeniem dodany do wody i posłużyć do umycia podłóg. Można również umyć nim meble lub ramy okienne. Takie płyny starczają na długo, gdyż zwykle sprzedawane są one w większych, często nawet pięciolitrowych opakowaniach.

Uniwersalne środki czyszczące, które zawsze warto mieć w domuŚrodki na bazie alkoholu

Niegdyś producenci wystrzegali się dodawania alkoholu do środków czystości. Tymczasem okazało się, że nie sposób porządnie umyć szyb płynem, który zawiera jedynie substytuty alkoholu. Wszystko za sprawą smug, które nieubłaganie pozostają na powierzchni szyb i ciężko się ich pozbyć. Do mycia okien, luster czy innego rodzaju powierzchni, na których lubią zostawać smugi, dobrze jest więc używać środków czystości opartych na alkoholu. Jego stężenie wcale nie musi być wysokie, jednak jeżeli posiadamy w domu środki czystości, w których stężenie alkoholu wynosi minimum 60 procent, z powodzeniem możemy użyć ich do odkażania powierzchni. Domowych wnętrz zwykle nie odkażamy – doskonale przecież wiemy, kto w nich przebywa. Inaczej jest w przypadku, gdy prowadzimy działalność gospodarczą, a razem z nią punkt handlowy. Wtedy musimy zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale i odwiedzających nas klientów. Środki o wysokim stężeniu alkoholu doskonale sprawdzają się w walce z bakteriami, grzybami i wirusami. Mają jednak sporą wadę, a mianowicie zapach, który pozostaje po wysprzątaniu wszystkich powierzchni. Rozwiązaniem jest porządne wywietrzenie punktu handlowego, które nie musi trwać długo. W zamian za nieprzyjemny zapach zachowujemy jednak bezpieczeństwo.