W czasach coraz częstszego poszukiwania ułatwień do zajmowania się ogrodem warto zwrócić uwagę na różnorodne rozdrabniacze do gałęzi. Te przemyślane urządzenia w ciekawy sposób pozwalają zmniejszyć ilość odpadów organicznych w ogrodzie. Mielą, rozdrabniają i tną na drobne cząstki gałęzie tak, by można je było wykorzystać jako np. podsypkę pod krzewy czy drzewka. Jak wybrać dobry rozdrabniacz pod różne potrzeby?

Podstawowe rozdrabniacze w najprostszej wersji

Jak wybrać rozdrabniacz do gałęzi i usprawnić dzięki niemu porządkowanie ogrodu?Rozdrabniacze do gałęzi dostępne są w wielu różnych formach, od najbardziej podstawowych i jednocześnie najtańszych, przez średnio-zaawansowane, aż po maszyny, które tną w drobne wióry całe konary grubszych drzew. Do przydomowego ogrodu idealnie sprawdzają się rozdrabniarki podstawowe i z półki średniej, a te najwyższej jakości stosowane są częściej przez specjalistyczne firmy ogrodowe i leśne. Podstawowy rozdrabniacz do gałęzi to nic innego jak pojemnik wielkości kosza, który podłączono do prądu, umieszczając w środku specjalne ostrza tnące. Są one najczęściej wykonane z wysokiej jakości stali i umieszczone pod odpowiednim kątem tak, by szybko i sprawnie rozdrabniać wsuwane w ich kierunku gałęzie. Przy kupnie podstawowych rozdrabniaczy do gałęzi warto zwrócić uwagę na maksymalną średnicę gałęzi, jakie można do nich wsuwać. Najtańsze urządzenia pozwalają zwykle ciąć gałęzie mniejsze, odrosty drzewek owocowych oraz elastyczne elementy organiczne i nie można w nich wiórować gałęzi większych, ani zbyt mocno wysuszonych.

Wydajne modele rozdrabniaczy do gałęzi i większa automatyzacja pracy

Znacznie lepszą wydajnością przy ogrodowych pracach porządkowych wyróżniają się rozdrabniacze do gałęzi o cenie wyższej, ale wciąż plasujące się wśród urządzeń średnio-zaawansowanych. Ich pojemnik na gałęzie jest większy i umożliwia wsuwanie do niego nie tylko pojedynczych, miękkich gałęzi jak w przypadku rozdrabniarek podstawowych, ale i całych pęków gałęzi grubszych. Dzięki temu porządkowanie ogrodu np. po obcinaniu odrostów czy gałęzi na jesień staje się dużo prostsze i szybsze. Rozdrabniarki gałęziowe tej kategorii są również lepiej zabezpieczone i nie trzeba ich wyłączać co jakiś czas, żeby odpoczęły, bo wyposażono je w znacznie lepsze silniki.

Przed wyborem rozdrabniaczy do gałęzi dobrze jest przemyśleć, jakiego typu odpadki organiczne będzie się z ich użyciem najczęściej ciąć. Im większe potrzeby tym mniejszy jest sens kupowania najtańszych i najprostszych, bo zwyczajnie nie spełnią one swoich zadań. Jednocześnie na małe potrzeby będą one idealne i nie ma sensu wówczas wydawać kilku tysięcy złotych na sprzęt z najwyższej półki.