Salon to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu podczas każdego dnia. Bardzo ważne jest, aby jego rozplanowanie było dobrze przemyślane. Dzięki tym staraniom osiągniemy stan, w którym nie tylko efektywnie wypoczniemy, ale również miło spędzimy czas z przyjaciółmi i rodziną. Jak zaplanować przestrzeń salonową? Poznaj trzy strefy.

Podział na obszary

narożniki

Funkcjonalnie urządzony salon to nie tylko meble i dodatki poustawiane według planu. To racjonalnie wyznaczone strefy wspomagające codzienne aktywności. Można tu wyróżnić sektor:   wypoczynkowy, roboczy, jadalny. W strefie wypoczynkowej znajdziemy telewizor, narożniki, fotele, stolik kawowy oraz regały na książki i bibeloty. To przestrzeń, w której obejrzymy dobry film, poczytamy ciekawą książkę, napijemy się aromatycznej kawy lub po prostu odpoczniemy. Każdy z elementów tej strefy powinien być dobrze dopasowany. W zależności od ilości miejsca możemy postawić na wygodne narożniki lub mniejsze kanapy. Strefa robocza to typowy kącik, gdzie spokojnie popracujemy. Jest wyjątkowo pożądana w sytuacji, kiedy mieszkanie nie ma oddzielnego pomieszczenia na gabinet. Wygodne, krzesło z miękkim obiciem oraz niewielkie biurko to całe wyposażenie potrzebne do efektywnej pracy. Jeśli posiadamy hobby powiązane z robótkami ręcznymi, zadbajmy o zamykane regały, w których ukryjemy półprodukty. Jadalnia jest często pomijana w planowaniu przestrzeni mieszkalnej. To błąd. Nawet jeśli nie mamy na nią miejsca warto wygospodarować strefę jadalną w salonie, która pozwoli nam spędzać czas z rodziną przy posiłkach. To może być jedyna okazja na rozmowę i podsumowanie całego dnia. Nie trzeba wiele: stół, który wszystkich pomieści oraz pasujące krzesła.

Styl wykończenia

Po wyznaczeniu obszarów w salonie przyszedł nas na decyzję w sprawie stylu, który będzie panował w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że co za dużo to nie zdrowo. Nie każdy trend wpisze się w tak dokładnie zaplanowany każdy centymetr. Postawmy na minimalizm, który odciąży nasze wnętrze, lecz postarajmy się go wzbogacić o ciekawe dodatki ze stylu romantycznego, bądź retro. Modne oświetlenie, zasłony i dywaniki są tu kluczem do sukcesu. Narożniki oraz inne elementy wypoczynku w stylu minimalistycznym będą charakteryzować się stonowanym kolorem i praktyczną tkaniną, którą łatwo wyczyścimy. Wszelkie czynności i założenia wprowadzone na podstawie skrupulatnie zaplanowanej strategii pozwolą na osiągnięcie stanu idealnego. Może brzmi to dość skomplikowanie, ale w rzeczywistości wprowadzenie wyżej wymienionych porad w życie sprawi, że unikniemy wielu przeszkód i dodatkowych działań w ciągu dnia. Funkcjonalnie zaprojektowany salon z podziałem na strefy sprawi, że żaden z domowników nie będzie sobie wchodził w drogę, a sprzątanie okaże się łatwe.