Są nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne wizualnie. Niezastąpione we wnętrzach o ograniczonym metrażu. Schody spiralne, gdyż o nich mowa, stanowią świetne rozwiązanie do wielu domów i mieszkań. W jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej? Jakie skrywają atuty?

Schody kręcone – kiedy wskazane?

Schody spiralne to niejednokrotnie jedyne rozwiązanie dla osób, które nie dysponują dużą przestrzenią, a chcą funkcjonalnie korzystać z poddasza. Okazują się również ratunkiem w przypadku adaptacji starszych budynków, w których znalezienie miejsca na klasyczne schody okazuje się niemożliwe.

Schody spiralne – kiedy okażą się najlepszym wyborem?Dlaczego warto wybrać schody spiralne?

Kręcone schody charakteryzują się szeregiem zalet. Do najważniejszych można zaliczyć atrakcyjny wygląd. Ich konstrukcja wcale nie musi być wyszukana, aby przyciągać uwagę. I właśnie w tym przewyższają schody jednobiegowe lub zabiegowe. Poza tym, spiralna konstrukcja buduje we wnętrzu atmosferę przestronności. I z tego atutu często korzystają właściciele niewielkich mieszkań, ponieważ schody spiralne nie zagracają przestrzeni, nie utrudniają swobodnej komunikacji ani nie zaburzają estetyki wnętrza.
Schody spiralne posiadają jeszcze inne zalety. Nie sposób pominąć ich prostego montażu. Konstrukcja zawiera bowiem gotowe elementy, które wystarczy ze sobą połączyć i przymocować do podłoża. Co innego jest w przypadku klasycznych schodów, które wymagają przeprowadzenia długich i żmudnych prac budowlanych, takich jak wylewanie betonu czy zbrojenie.
Jakie jeszcze atuty przemawiają na korzyść schodów spiralnych? Oczywiście cena! Ich zakup nie będzie nadmiernym obciążeniem dla żadnego budżetu domowego, co oczywiście nie pozostaje obojętne na wzrost ich popularności.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Schody spiralne to inaczej schody o konstrukcji opartej na planie okręgu. W środkowej części zawierają słup, do którego mocuje się poszczególne stopnie – o różnych kształtach. Aby jednak korzystanie z nich było bezpieczne i komfortowe, muszą posiadać dopasowaną do całości balustradę lub poręcz. Nie bez znaczenia pozostają również ich wymagania techniczne. Chodzi oczywiście o odpowiednie wymiary. Bazowym elementem jest ustalenie właściwej wysokości. W tym celu konieczny jest dokładny pomiar od podłogi dolnej do górnej, przy uwzględnieniu grubości posadzek.
W przypadku schodów spiralnych, równie ważną kwestią jest ustalenie typu otworu w stropie (okrągły, kwadratowy, prostokątny) oraz dokładne zmierzenie jego wymiarów.