Generatory, które stanowią samodzielne źródło prądu, są doskonałym zabezpieczeniem na wypadek sytuacji w której nie ma dostępu do elektryczności, a ta jest bardzo potrzebna. Dotyczy to różnych miejsc, a także domów, gdyż zwłaszcza na jesieni czy zimą przerwy w dostawie prądu są dość często spotykane. Wynika to z faktu, że porywiste burze, ulewne opady oraz silny wiatr mogą doprowadzać do zrywania się linii, których naprawa może trwać dość długo, zwłaszcza przy wielu zgłoszeniach. W takich okolicznościach nie trzeba się obawiać o brak oświetlenia, problemy z ogrzewaniem czy stan produktów spożywczych znajdujących się w lodówce czy zamrażarce. Jak wybrać jednak odpowiednie urządzenie i gdzie przechowywać taki generator, jeśli chcemy go umieścić w domu?

Możliwość przenoszenia

Stacjonarne agregaty prądotwórcze

Agregat to urządzenie będące samodzielnym zespołem do wytwarzania energii elektrycznej, potrzebnej do zasilania różnych sprzętów. Głównym elementem jest prądnica, napędzana silnikiem spalinowym, do którego wykorzystuje się określone paliwo (benzyna, olej napędowy czy gaz LPG). Jest to doskonałe źródło energii w razie awarii sieci energetycznej, więc stosuje się je w domach, sklepach czy warsztatach. Mogą się jednak przydać również na kempingach, biwakach, imprezach okolicznościowych czy w innych warunkach plenerowych, gdy nie ma dostępu do prądu. Z tego względu wyróżniamy stacjonarne agregaty prądotwórcze oraz warianty przenośne. Jest to podstawowy podział takich urządzeń, wynikający z konstrukcji oraz przeznaczenia. W tym aspekcie najważniejsze jest to jak duży ma być generator i czy ma on być wykorzystywany w różnych miejscach. W praktyce stacjonarne agregaty prądotwórcze będą najlepszym wyborem, jeżeli ma to być awaryjne źródło zasilania w jakimś punkcie usługowym, stałej przestrzeni roboczej czy w domu. Generatory przenośne przydają się z kolei przy obsłudze zewnętrznych imprez, a słabsze wersje mogą być też pomocne po prostu na wakacyjnych wyjazdach. Będzie to także dobry wybór choćby dla firm budowlanych, w przypadku których taki generator może być bardzo ważny dla podtrzymania prac, natomiast z uwagi na liczne zmiany miejsc prac budowlanych, potrzebne są urządzenia, które można bez problemu transportować.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Oczywiście kluczowe jest to czy potrzebne są stacjonarne agregaty prądotwórcze czy wersje przenośne, lecz istnieje także szereg innych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru takich urządzeń. Należy sprawdzić jaki jest rodzaj odbiorników, które mają być zasilane. Choćby odmiany indukcyjne są bardzo czułe na jakość prądu, więc generator powinien wtedy gwarantować stabilne parametry napięcia oraz częstotliwości. Istotna jest oczywiście moc, która nie może być mniejsza od łącznej mocy wszystkich urządzeń, które miałby zasilać dany generator - najlepiej będzie jednak wybrać urządzenie dysponujące około 20-procentowym zapasem, gdyż przy większym poborze długotrwałe korzystanie z agregatu mogłoby stanowić dla niego duże obciążenie. O mocy agregatu decyduje oczywiście jego silnik, a najczęściej spotykane są wersje benzynowe lub wysokoprężne na olej napędowy. Warto zwrócić uwagę na wielkość zbiornika oraz poziom zużycia paliwa, gdyż od tego będzie uzależnione to jak ekonomiczne będzie dane urządzenie. Obecnie dostępne są generatory, które zachowują odpowiedni balans między spalaniem paliwa, a dłuższym czasem pracy. Dla wielu osób ważnym kryterium wyboru jest także poziom hałasu, który emituje działający agregat. Na rynku można znaleźć modele ze specjalną obudową, tłumikami i systemami antywibracyjnymi, które mają pracować jak najciszej i są przeznaczone dla klientów, dla których jest to szczególne istotne. Dobrym pomysłem jest też wybór generatora z katalizatorem, który uczyni taki agregat bardziej przyjazny środowisku. Taki moduł spowoduje zredukowanie emisji gazów, która obok hałasu stanowi jeden z dwóch najpoważniejszych problemów z takimi urządzeniami. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że im lepsze będzie wyciszenie i proekologiczny charakter agregatu, tym droższy będzie sam sprzęt.

Gdzie umieścić agregat w domu jednorodzinnym?

Korzyści płynące z posiadania takiego generatora sprawiają, iż często sięgają po niego właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą posiadać zapasowe źródło zasilania. Przerwy w dostępie prądu są bowiem bardzo problematyczne przy takiej przestrzeni, często wpływając nie tylko na komfort, ale i bezpieczeństwo domowników. Należy brać pod uwagę, że agregator jest stosunkowo hałaśliwy i generuje gazy, więc lepiej nie umieszczać go w przestrzeni bezpośrednio mieszkalnej, a więc w pomieszczeniach z których korzysta się na co dzień. Optymalnym wyborem jest podwórko, lecz pod zadaszeniem, by chronić sprzęt przed czynnikami atmosferycznymi. Dobrze jest ulokować go także blisko rozdzielni elektrycznej, by można było łatwo podłączyć go do domowej instalacji. Rozwiązaniem może być również umieszczenie agregatu w garażu, lecz należy pamiętać, że pomieszczenie w którym ma się znajdować musi być do tego dostosowane. Bardzo ważne są zatem okna, które gwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza.