Aranżacja wnętrza to nie tylko odpowiednio dopasowane meble, ale też oświetlenie. Aby stworzyć odpowiednią atmosferę, należy zaplanować główne światło oraz oświetlenie boczne. Lampy stworzą odpowiedni klimat, gdy posiadają odpowiednią barwę światła i są dopasowane do wnętrza pod względem estetycznym.

Na czym polega aranżacja oświetlenia?

Aranżacja oświetlenia to zaprojektowanie rozmieszczenia lamp w pomieszczeniu. Jest to jedna z ważniejszych czynności przed remontem lub budową domu. Warto dokładnie przemyśleć odpowiednie rozmieszczenie lamp w każdym pokoju, kuchni i łazience.

Najważniejsze jest światło główne, którego zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia. Wybór odpowiednich lamp, służących jako światło dekoracyjne, powinno podkreślać meble, ściany oraz elementy istotne i wymagające uwypuklenia. Jako światło dekoracyjne można również potraktować paski ledowe schowane we wnękach i pod meblami. Inny rodzaj światła będzie zastosowany w salonie, a inny w kuchni.

Oświetlenie w łazience to przede wszystkim odpowiednio dopasowane oświetlenie lustra oraz główne światło w suficie. Można wybrać zimną lub ciepłą barwę światła. Światło zimne ma podobny charakter do światła naturalnego, natomiast barwa ciepła sprzyja stworzeniu ciepłego klimatu i miłej atmosfery.

Aranżacja oświetleniaLampy w salonie

Aby zrobić dobry projekt oświetlenia salonu, należy wziąć pod uwagę trzy typy światła: główne, robocze i dekoracyjne. Światło główne to lampy umieszczone na suficie, które powinny być dopasowane do stylu, w jakim urządzono salon. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym kinkietom można uzyskać ciepły i miły nastrój.

Jak sobie poradzić z lampami w kuchni?

W kuchni nie zawsze musi być umieszczone światło główne. Podstawa to odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia nad kuchennym blatem, czyli miejscem roboczym. Do tego będą się nadawały lampy natynkowe, które powinno się umieścić blisko szafek górnych. Uroku dodadzą listwy ledowe przyczepione do spodu szafek i blatu.

Lampy w łazience

Łazienka to przeważnie małe pomieszczenie, które chciałoby się powiększyć. Należy pamiętać, że żółte światło optycznie zmniejsza przestrzeń, a barwa zimna powiększy je. Lampy, design powinny być dopasowane do całej aranżacji łazienki. Można wykorzystać oczka sufitowe, spoty lub zamontować plafon. Tego typu oświetlenie sprawdza się w niewielkich wnętrzach, do których duże lampy nie pasują. W niewielkiej łazience powinno znaleźć się też duże lustro, które daje efekt głębi. Należy je odpowiednio równomiernie podświetlić.