Spora część ciągników rolniczych nie posiada kabiny lub jest ona ograniczona jedynie do prowizorycznego zadaszenia. Producenci wychodzili z założenia, że skoro prace w polu wykonuje się głównie w okresie wiosennym, letnim i wczesnojesiennym, to rolnik spokojnie sobie poradzi bez takich udogodnień. Z czasem zaczęto jednak wyposażać coraz więcej traktorów w kabiny, gdzie z każdej strony znajdowała się szyba Zetor był jednym z pierwszych producentów ciągników, którzy zaczęli stosować kabiny jako standard.

Montaż i wymiana szyb w ciągnikach rolniczych ZetorMontaż kabiny i zakup szyb

Jeżeli posiadamy starszego Zetora, gdzie fabrycznie nie było kabiny, możemy dołożyć ją później. Na rynku wtórnym znajdziemy mnóstwo kabin do kupienia, nie wszystkie jednak posiadają komplet szyb Zetor. Firma nierzadko oferowała wersje całkowicie otwarte, które służyły głownie jako zadaszenie, jednak miały możliwość zamontowania oszklenia. Dzięki temu operator unikał zimna oraz wiatru, co umożliwiało o wiele szersze wykorzystywanie ciągnika także w okresie zimowym. Zamontowanie kabiny jest bardzo proste, konstrukcja nie jest ciężka i w dwie osoby można nałożyć ją na traktor. Następnie przykręcamy śruby i pozostaje już tylko zadbanie o to, by wykonać prawidłowy montaż szyb Zetor. Producent do dzisiejszego dnia sprzedaje okna pasujące do kabin nawet bardzo starych modeli ciągników. Nie będziemy więc mieli żadnego problemu, by je zdobyć. Sama procedura montażu jest prosta, ponieważ szyby nie są wklejanie, tylko montowane na uszczelce. Wystarczy prosty trik, który pozwoli na odpowiednie umiejscowienie i jej osadzenie.

Zakładanie nowej szyby

W sytuacji, gdy stare szyby uległy rozbiciu, bądź chcemy zamontować je do kabiny nigdy wcześniej ich nieposiadającej, wystarczy posłużyć się prostą metodą. Na początku zakładamy uszczelkę na ramkę, w którą później zostanie włożona szyba Zetor. Poleca się robić to w tej kolejności, ponieważ wtedy szansa na przypadkowe rozbicie szkła jest minimalna. Następnie w rowek uszczelki, na którym będzie osadzone okno, wkładamy mocny sznurek lub żyłkę. Kolejny etap to osadzenie szyby na wycięciu w gumie na tyle, na ile to możliwe. Oczywiście uszczelka będzie się opierać, jednak w tej chwili, gdy jedna osoba trzyma szybę, druga powinna powoli wyciągać sznurek lub żyłkę. Ten prosty zabieg spowoduje, że okno automatycznie wskoczy na swoje miejsce. Dzięki temu znacznie spadają szanse na to, że rozbije się nam szyba Zetor. Firma Zetor produkuje jednak dość mocne i wytrzymałe okna, które są odporne na uderzenia kamieni oraz innych przedmiotów. Szanse na przypadkowe uszkodzenie przy montażu nie są więc duże.