Sprawowanie pieczy nad pracownikami może być sporym problemem zarówno dla mikro przedsiębiorstwa, jak i wielkiej korporacji. Przy obecnej konkurencji na rynku posiadanie rzetelnego i oddanego pracownika może stanowić o przewadze nad konkurencją oraz o tym, czy w bilansie zysków i strat w danym okresie jesteśmy po właściwej stronie.

Metody kontroli pracowników

biuro

Jednym z najpowszechniejszych sposobów kontroli pracownika był telefon służbowy z lokalizatorem GPS. System pozwalał jednak na sprawdzenie, czy pracownik faktycznie jest w miejscu, w którym powinien być, co dawało bardzo ograniczoną kontrolę. Dzięki temu jedynie patologiczne i co za tym idzie sporadyczne przypadki, w których pracownicy dopuścili się nadużyć, były wykrywane. Oczywiście standardowe monitorowanie czasu pracy pracownika jest powszechnie znane pod nazwą jego wyników. Tego typu dane zdobywa się jednak po zbyt długim okresie, a one same w sobie często nie przedstawiają rzeczowych informacji na temat tego, w jaki sposób pracownik dbał o sam pojazd. Największą wadą tego systemu było dogadywanie się pomiędzy pracownikami tak, aby dane zachowania były normą, co oznacza, że szef nie ma prawa przyczepić się do wyników. Kiedy wszyscy wykonują pracę w podobny sposób, to określa się to mianą normy. Monitorowanie czasu pracy pracownika może być jednak znacznie skuteczniejsze.

Jakie rozwiązanie jest skuteczne?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie w naszych pojazdach specjalnego systemu monitoringu GPS. Dzięki posiadaniu takowego systemu poznamy dane o stylu jazdy kierowcy, zużywanym przez niego paliwie, czy stanie technicznym samego pojazdu. Te dane nie pozwolą narazić nas na koszta związane z niefrasobliwym i nieprofesjonalnym traktowaniem naszego pracownika pojazdu służbowego. Monitorowanie czasu pracy pracownika na tym się jednak nie kończy. Dzięki systemowi GPS poznajemy całą trasę, którą przebył nasz pracownik wraz ze wspomnianą wcześniej prędkością, jak i wszystkimi przystankami odbytymi po drodze i czasem na nich spędzonym. W tym momencie często argumenty o korkach zostają ukrócone. Wyobraź sobie, że nagle dowiadujesz się, że Twój pracownik robi wiele niezaplanowanych przerw w pracy. Następnie, aby nadgonić stracony czas, dodaje gaz do dechy, narażając samochód służbowy na większe zużycie paliwa, usterki, czy kolizję drogową. Ile dzięki tej wiedzy jesteśmy w stanie zaoszczędzić pieniędzy ? Dzięki takim informacją możemy szybko pozbyć się niechcianych pracowników ze struktury naszego przedsiębiorstwa.