Komory chłodnicze są urządzeniami, dzięki którym możliwa jest pełna kontrola temperatury w przestrzeni chłodniczej. Oznacza to, że dzięki komorze można idealnie dopasować temperaturę do produktów, które przechowywane są w chłodni. Dużą zaletą komór chłodniczych jest zapewnienie dużej przestrzeni, znacznie większej w porównaniu z tradycyjnymi witrynami czy regałami chłodniczymi. Warto zatem wiedzieć, jaka wygląda budowa komór chłodniczych oraz jakie jest ich zastosowanie.

Zastosowanie komór chłodniczych

Komory chłodnicze - jak są zbudowane i jakie mają zastosowanie?Komory chłodnicze służą do przechowywania różnego rodzaju produktów spożywczych. Wśród nich wymienić można warzywa i owoce, napoje, mięso i wędliny, nabiał i tłuszcze oraz ryby. W przypadku tych produktów stosuje się standardowe komory chłodnicze, które umożliwiają ustawienie temperatury od -1 do +10 stopni. W komorach chłodniczych przechowywane są również mleczne produkty przetworzone, produkty masarnicze oraz produkty wymagające niejednokrotnie głębokiego mrożenia. W przypadku tych ostatnich produktów wykorzystuje się komory chłodnicze umożliwiające chłodzenie do nawet -25 stopni. Komory chłodnicze swoje zastosowanie znajdują najczęściej w sklepach, lokalach gastronomicznych i barach. Poza tym wykorzystywane są również w zakładach produkcyjnych oraz placówkach medycznych.

Charakterystyka komór chłodniczych

Dużą zaletą komór chłodniczych jest fakt, iż są to urządzenia niemal bezobsługowe. Wyposażone są w system automatycznego rozmrażania parownika. Dzięki temu konieczność wykonywania prac serwisowych ograniczona jest do minimum. Dodatkowo komory wyposażone są w nowoczesny czynnik chłodniczy. Co ważne, cechuje się on znacznie mniejszą szkodliwością dla środowiska. To, co wyróżnia nowoczesne komory chłodnicze to również bardzo dokładna regulacja temperatury wewnątrz komory. Dzięki temu możliwe jest ustawienie optymalnej temperatury dla przechowywanych produktów.

Budowa komór chłodniczych

Dostępne na rynku komory chłodnicze produkowane są z paneli poliuretanowych o grubości 80 lub 100 mm. Panele mają charakter modułowy. Taka budowa komór chłodniczych umożliwia ich bardzo elastyczną przebudowę poprzez montaż lub demontaż dodatkowych paneli. Tego rodzaju przebudowa w żaden sposób nie wpływa na szczelność komory.

Dziś trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu branż bez komór chłodniczych. Na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze urządzenia. Wszystko to ma pozytywny wpływ na jakość przechowywanych w nich produktach. Decydując się na jej zakup, pamiętać jednak trzeba, że warto postawić na produkty sprawdzonych producentów.