Scrapbooking charakteryzuje się pełną dowolnością w zakresie technik, uznaje się jednak, że im więcej umiejętnie zastosowanych i połączonych metod zdobienia, tym album jest bardziej atrakcyjny dla odbiorcy. Wraz z rozwojem scrapbookingu, rośnie również ilość sposobów, pozwalających na niebanalne ozdabianie kart albumów. Warto więc sięgać po urozmaicone techniki i przeplatać je między sobą, ale też ciągle rozwijać i doskonalić swój warsztat.

Scrapbooking - podstawowe materiały i narzędzia

stemple ozdobne

Podstawowymi materiałami stosowanym w scrapbookingu są kolorowe papiery, nożyczki z ozdobnym brzegiem, kleje, ćwieki, farbki, kredki i pisaki, naklejki, dziurkacze czy stemple ozdobne. Wśród tych ostatnich wyróżnić można stemple drewniane, gumowe, silikonowe, a dla najmłodszych twórców – piankowe. Stemple oferują twórcom całą gamę możliwości zdobniczych: mogą służyć do stworzenia tła, ale również szczegółowych detali. Decydując się na ich użycie, należy jeszcze mieć na uwadze dodatkowe akcesoria, niezbędne do ich użytkowania: dobrej jakości tusz, a w przypadku stempli silikonowych - bloczek wykonany z tego samego materiału, który umożliwi wykonanie odbicia. Przydać się może również specjalna podkładka po przechowywania stempli. Dla bardziej zaawansowanych twórców dodatkową rzeczą niezbędną do pracy ze stemplami będzie puder do embossingu na gorąco i nagrzewnica.

Stemple – niewielka rzecz, wielkie możliwości

Stemple ozdobne

są doskonałym sposobem na urozmaicenie rodzinnych albumów fotograficznych, ale również niezbyt okazałych kartek okolicznościowych czy kronik szkolnych. Mogą one mieć różnorodną tematykę: od neutralnej, doskonale pasującej na każdą okazję, po stemple przedstawiające konkretne okoliczności: np. urodziny czy ornamenty świąteczne. Co ważne, za pomocą stempli można stworzyć estetyczne napisy: dostępne są gotowe zwroty, ale w sprzedaży występują również stemple z poszczególnymi literami, dzięki temu twórca może stworzyć w albumie dowolną sentencję, zgodnie z potrzebą. Scrapbooking daje również możliwość ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, a zastosowanie stempli jest tego doskonałym przykładem: poza klasycznym stemplowaniem z wykorzystaniem tuszu, warto pokusić się również o włączenie do pracy pudru do embossingu na gorąco. Mokre jeszcze odbicie stempla posypuje się pudrem i nagrzewa, dzięki czemu powstaje wypukły, ozdobny wzór. W takim przypadku należy mieć jednak na uwadze, by zastosowany stempel był wyraźny i nie miał zbyt wielu detali – co pozytywnie wpłynie na wygląd pracy. Stemple ozdobne powinny stanowić podstawowy element wyposażenia pracowni zajmującej się ręcznym wykonywaniem albumów czy kartek, ale mogą być również doskonałym pomysłem na prezent dla młodego adepta sztuki scrapbookingu.