W XIX wieku nastąpił bardzo szybki postęp technologiczny, odznaczający się we wszystkich dziedzinach życia. Duże zmiany zaszły w tym czasie w technologii produkcji broni palnej oraz całej techniki wojskowej. W latach 30. tegoż wieku, swoją passę miało Imperium Brytyjskie i wyprodukowano pierwszą broń palną z zamkiem kapiszonowym. W późniejszym okresie niemal całkowicie wyparła ona broń wyposażoną w zamek skałkowy.

Broń ze specyficznym ładowaniem

broń kapiszonowa

Broń kapiszonowa, jest to odprzodowa broń palna wyposażona w zamek kapiszonowy. Nazwa jest ściśle związana ze sposobem jej ładowania – od przodu. Załadowanie tejże broni przebiegało w następujący sposób: Załadowanie do lufy prochu strzelniczego, Umieszczenie w lufie przybitki i kuli, Ubicie ładunku za pomocą stempla Aby odpalić ten rodzaj broni potrzebna była także miedziana miseczka tzw. kapiszon z materiałem wybuchowym – piorunianem miedzi. Jest to bardzo trujący związek chemiczny, którego detonacja powodowała odpalenie ładunku w lufie, w wyniku czego następował wystrzał. Zamek kapiszonowy jest ważnym symbolem postępu w XIX wieku w technice wojskowej, a dokładnie w broni palnej.

Uproszczenie procesu ładowania i inne ulepszenia

Z biegiem czasu ulepszeniu uległ sposób ładowania – dzięki poszerzeniu lufy broń kapiszonowa stała się łatwiejsza do naładowania. Kuliste pociski zostały zastąpione podłużnymi, dzięki czemu strzały stały się skuteczniejsze (większa prędkość lotu, lepsze cechy balistyczne). Dodatkowo wprowadzono w lufie gwint – pociski wystrzeliwały ruchem wirowym. Powyższe cechy znacznie polepszyły właściwości, więc broń kapiszonowa stała się bardziej preryjna, miała także dużo większy zasięg.

Zastosowanie w wojsku

Dzięki wprowadzeniu znacznych ulepszeń pierwotnej wersji, broń kapiszonowa stała się pożądanym elementem wyposażenia wojska. Zdominowała inne modele broni palnej, np. karabiny gładko lufowe. Doskonałym  przykładem jest tu wojna krymska (lata 1853-1856) – gdzie dzięki wyposażeniu w broń z zamkiem kapiszonowym wojska francuskie i  brytyjskie miały przewagę nad rosyjskimi, wyposażonymi w broń gładko lufową. Różnica zasięgu w obu broniach wynosiła aż 700 metrów.

Gratka dla kolekcjonera

W tej chwili broń kapiszonowa należy do broni historycznej, ale cieszy się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów.  Repliki broni palnej są bardzo cenne, a jednym z najcenniejszych i najbardziej znanych eksponatów jest francuska Brescia lub rewolwer Colt Navy znany z użycia przez Dzikiego Billa Hickoka na Dzikim Zachodzie. Wpis powstał we współpracy z https://saguaro-arms.com