Salon posiada funkcję wypoczynkową, reprezentacyjną i gościnną. Zazwyczaj przy projektowaniu domu, salon umieszcza się od strony południowej tak, żeby przez okna wpadało do niego jak najwięcej światła. Ale przecież życie rodzinne i towarzyskie toczy się również po zmroku. Jakie oświetlenie wybrać, aby uzyskać poczucie przytulności i odpowiedni nastrój? W dobrych sklepach ze sprzętem oświetleniowym, można znaleźć niesamowicie dużo propozycji. Można spotkać lampy wiszące do salonu, lampy stojące i kinkiety.  Czasem klienci kupują piękne okazy lamp, zupełnie nie pasujące do kolorystyki salonu albo też w konkretnych warunkach mało przydatne. O czym należy pamiętać, wybierając lampy do salonu?

Bogactwo wzorów i form

Lampa stojąca bywa ciekawym elementem wystroju wnętrza. Jest też bardzo praktyczna. Zazwyczaj jej światło obejmuje jedno miejsce, na przykład przeznaczone do czytania lub oglądani telewizji. Gdy z wielkiego salonu korzysta jedna osoba i to jeszcze nie w centralnej jego części, to nie ma konieczności świecenia górnej lampy. Jest to duża wygoda ale też oszczędność energii elektrycznej. Natomiast lampy wiszące do salonu, wcale nie muszą wisieć w centralnej części sufitu. Generalną zasadą może być konieczność umiejscawiania ich nad stołem. Jednak mało kiedy stół stoi w geometrycznym środku pomieszczenia. Lampa wisząca, jej charakter i wielkość powinna zależeć od rozmiarów salonu i od wysokości na jakiej zawieszony jest sufit. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy domownicy zawadzają głowami i klosz. Nie należy się też bać śmiałego, efektownego wzornictwa. Czasem pożądane jest, żeby piękna lampa skupiała na sobie wzrok. Punkty świetlne w salonie mogą też być umiejscowione na ścianach bocznych. Stylowe kinkiety roztaczające ciepły blask, dodadzą charakteru wystrojowi wnętrza. Czasem też mogą być szczególnie przydatne, gdy w użytku jest tylko jedna część salonu.

Światło modelujące przestrzeń

Za pomocą światła można uzyskać ciekawe efekty wizualne. Lampy wiszące do salonu z wielkimi, transparentnymi kloszami, będą dawały dużo jasnego, rozproszonego światła. Wtedy salon wyda się większy. Jeżeli skieruje się strumień światła na sufit, pomieszczenie sprawi wrażenie wyższego. Jeżeli w ten sam sposób oświetli się podłogę, zostanie osiągnięty przeciwny efekt. Innym sposobem na optyczne powiększenie salonu jest postawienie punktu świetlnego przy lustrze. Dodatkowo uzyska się interesującą grę świateł, tworzącą dodatkowy nastrój. Podobny efekt może dać postawienie lampki na oknie. W salonie niekoniecznie trzeba stawiać na jeden rodzaj światła. Najlepsze efekty dają różne lampy, rozplanowane tam, żeby każda z nich spełniała swoją rolę, najlepiej nie przytłaczając się nawzajem.