W rankingach zawodów pod względem stabilności, popytu czy zarobków, ten jeden pojawia się zawsze. Ludzie chcą się go uczyć i namawiają do tego również swoich znajomych, przyjaciół i rodzinę. Z jednej strony jest niesamowity, bardzo ciekawy i ciągle się rozwija, z drugiej jest wciąż przez niektórych uważany za nudny. Napędza postęp i zmienia świat. Pozwala popisać się kreatywnością najzdolniejszym jego przedstawicielom, ale jest dostępny również dla tych nieco mniej utalentowanych. O jakim zawodzie mowa?

Programowanie. Zawód przyszłości

szkoła programowaniaTak, mowa tu o programowaniu. Wciąż jeszcze przez niektórych nazywany nudnym, ale coraz więcej osób uświadamia sobie na szczęście ogrom jego potencjału. Gdyby kilka lat temu zabrakło programistów, nasz świat wyglądałby zupełnie inaczej, niż obecnie. Rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie życia - przelew przez Internet, zamówienie taksówki czy kupienie biletu na pociąg przez aplikację i naprawdę wiele innych - nie istniałyby, gdyby nie ta grupa zawodowa. Dlaczego programowanie jest zawodem przyszłości? Może dlatego, że ogromny i wciąż postępujący rozwój technologii stwarza wielkie zapotrzebowanie na specjalistów w sektorze komputerowym. Obecnie na polskim rynku IT jest wciąż jeszcze miejsce dla kilkudziesięciu tysięcy developerów, a w skali Europy dla ponad dwustu tysięcy.

Czy warto uczyć się programowania?

Żeby umieć odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy wiedzieć czym zajmuje się developer. W uproszczeniu, programista (czy inaczej: koder) tworzy lub udoskonala aplikacje, systemy, sterowniki i wiele innych programów. Jest to możliwe dzięki znajomości jednego lub kilku języków programowania, a to przekłada się bezpośrednio na zdolność do tworzenia lub edycji kodu źródłowego, z którego zbudowany jest każdy program. Może brzmieć to strasznie, ale miejsca takie jak szkoła programowania powstają po to, aby przybliżyć tę wiedzę każdemu, kto zechce ją posiąść.

Plusy płynące z pracy jako developer skłaniają wiele osób do spróbowania się w tym zawodzie. Konieczność rozwijania swojej wiedzy wraz z progresem samej branży, motywuje do pracy nad sobą i daje satysfakcję. Ponadto, ze względu na coraz większe możliwości technologiczne, programiści coraz częściej mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu. Albo udać się do biura dwie godziny później niż planowali. Daje to wielkie poczucie swobody i wolności. Ale zachętą są też pieniądze. Nie jest tajemnicą, że praca w branży IT jest opłacalna. W zależności od specjalizacji, developer może zarobić od kilku- do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Gdzie nauczyć się programowania?

Jeśli mieszkamy w większym mieście, na pewno jest w nim szkoła programowania. Wiele z nich uczy wszystkiego od podstaw, a następnie przygotowuje do wejścia na rynek pracy. Jeśli zatem nie mamy żadnego doświadczenia, szkoła programowania może być furtką do kariery developera. Można także kupić kurs internetowy lub nawet książkę do nauki programowania, jednak w szkole mamy większą pewność na zwrócenie uwagi na popełniane błędy i uniknięcie wyrobienia w sobie złych nawyków.

Powyższe fakty o programowaniu mogą wzbudzać chęci do wejścia w tę branżę. Nigdy nie jest za późno aby rozpocząć naukę, dlatego każdy, kto o tym myślał lecz bał się wykonać ruch, powinien posłuchać głosu mówiącego: „zrób to”.